Obiecane 500 zł na dziecko. Kto i kiedy dostanie?

0
2098
views

Obiecane po 500 zł na dziecko, które zapewne miało duży wpływ na wygranie wyborów przez PiS stało się kluczowym tematem. Społeczeństwo chce wiedzieć kto i kiedy otrzyma obiecane pieniądze na dzieci.

Jeden z autorów programu, a mianowicie Henryk Kowalczyk uspokaja w rozmowie z ,,Dziennik Gazeta Prawna’’, że najprawdopodobniej program wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r., a najpóźniej 1 marca 2016 r.

Ustawa mówi, iż dodatek w kwocie 500zł będzie przysługiwał na drugie, oraz każde kolejne dziecko. W wyjątkowych sytuacjach tj. gdzie dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 800 zł miesięcznie dodatek będzie wypłacany również na pierwsze dziecko.

Kolejnym wyjątkiem, gdzie ustawa obejmie także pierwsze dziecko są rodziny posiadające dziecko niepełnosprawne, a ich dochód nie przekracza 1,2 tys. netto.

Ustawa w ogóle nie bierze pod uwagę pomocy kiedy: dziecko pozostaje w związku małżeńskim (można legalnie się pobrać od 17. roku życia), dziecko jest umieszczone w instytucie, który zapewnia całodobowe utrzymanie, dziecko jest uprawnione do świadczenia na własne dziecko (małoletnie matki), członek rodziny otrzymuje świadczenia z zagranicy (np. rodzic pracuje w Wielkiej Brytanii i tam pobiera dodatek na dziecko.

Twórcy ustawy podają, że z dodatku skorzysta 3,6 mln. dzieci. Z kolei jeśli chodzi o rodziny z niskimi dochodami, które będą miały prawo do pobierania dodatku już na pierwsze dziecko ma być ich 790 tys.

 

 

Zachodni Dziennik