Panele słoneczne – 3 korzyści ekonomiczne

0
4617
views

Panele słoneczne uznawane są przez wielu specjalistów za technologię przyszłości. Fotowoltaika pozwala czerpać darmową energię ze słońca. Dzięki odpowiedniemu dobraniu wielkości instalacji fotowoltaicznej, rachunki za prąd można obniżyć niemal do zera.

Energia ze słońca zapewnia niezależność i bezpieczeństwo energetyczne. Produkcja własnego prądu, to doskonała ochrona przed podwyżkami cen za prąd.

Panele słoneczne – 0zł kosztów eksploatacji

Panele słoneczne nie generują żadnych kosztów związanych z ich eksploatacją. Od chwili uruchomienia instalacji, każdego kolejnego dnia energia słoneczna jest darmowa. Fotowoltaika przynosi ok. 10% rocznej stopy zwrotu, czyli 2,5 razy więcej niż lokata w banku.

Nie bez powodu montaż paneli słonecznych, powoduje znaczny wzrost wartości nieruchomości.

Nowe możliwości oszczędzania z ustawą OZE

Nowa ustawa o OZE stworzyła nowe możliwości oszczędzania dla przyszłych prosumentów.

Osoby, które nie posiadają wolnych środków mogą skorzystać z programu Prosument. Program umożliwia zakup  i montaż fotowoltaiki bez wkładu własnego.
40% dofinansowanie + 60% pożyczka z oprocentowaniem 1% w skali roku.

Przy korzystaniu z programu Prosument, oszczędność jest podwójna.

  • na zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej (panele słoneczne + inwerter)
  • na rachunkach za prąd.

Inwestycja w panele słoneczne z programem Prosument zwraca się już w 7 roku użytkowania fotowoltaiki.

Dla osób, które posiadają wolne środki i chcą oszczędzać oraz zarabiać, stworzono taryfy gwarantowane. Ta opcja to stałe stawki odsprzedaży energii do sieci przez 15 lat:

  • 0,75zł za 1kWh od wytwórcy energii z instalacji o łącznej mocy 3kW,
  • 0,65zł za 1kWh od wytwórcy energii z instalacji o łącznej mocy 10kW,

Taryfy gwarantowane obejmują panele słoneczne, zakupione i zainstalowane, bez dofinansowania z programu Prosument. Taki wybór wynika z nowej ustawy OZE.

Panele słoneczne – ceny w Polsce

Ceny instalacji fotowoltaicznych zależą od jakości komponentów (inwerter i panele słoneczne) oraz rozmiaru instalacji. Portal EkoFachowcy.pl, który zrzesza 21 instalatorów z całego kraju, przygotował infografikę z realnymi cenami fotowoltaiki w Polsce. Całą infografikę można zobaczyć tutaj.

 Ceny innych zestawów fotowoltaicznych można sprawdzić bezpośrednio na portalu.

Panele słoneczne uznawane są przez wielu specjalistów za technologię przyszłości. Fotowoltaika pozwala czerpać darmową energię ze słońca. Dzięki odpowiedniemu dobraniu wielkości instalacji fotowoltaicznej, rachunki za prąd można obniżyć niemal do zera. Dodatkowo atrakcyjność tej inwestycji zwiększa fakt, że na fotowoltaikę można uzyskać dotację, o czym więcej tutaj: https://stiloenergy.pl/2019/05/07/fotowoltaika-dofinansowanie-2019-warunki-kwoty/.

 

eco