Teatr Muzyczny – otwarcie już w piątek

0
827
views

Wielkimi krokami zbliża się dzień uroczystego otwarcia największego teatru muzycznego w kraju. Od 6 września 2013 roku Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni będzie największym tego typu obiektem w Polsce i drugim (po Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie) teatrem w kraju pod względem ilości miejsc na widowni.

Trzy sceny pomieszczą łącznie ponad 1500 widzów, a najnowocześniejsze nagłośnienie i oświetlenie sprawi, że wrażenia wyniesione z Teatru zostaną w pamięci na długo.

Rozbudowa Teatru doprowadziła już do powstania Nowej Sceny mogącej pomieścić 360 widzów. Pierwszą premierą na tej scenie był "Bal w operze" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Budynek posiada osobne wejście, foyer, kasy biletowe, szatnie i garderoby. Otwarcie odbyło się w kwietniu 2012 roku. Od tego momentu Nową Scenę odwiedziło już ponad 60 000 osób.

Widownia Dużej Sceny powiększyła się do 1070 miejsc, foyer zostało powiększone, zyskało kolejne piętro, powstały dodatkowe pomieszczenia. Wraz ze 150 miejscami na widowni Sceny Kameralnej  Teatr Muzyczny będzie mógł przyjąć dokładną liczbę 1580 widzów.
Na piątek 6 września 2013 r. zaplanowano premierę musicalu CHŁOPI według powieści Władysława Reymonta, z muzyką Piotra Dziubka i w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

Teatr Muzyczny musical ChłopiWojciech Kościelniak po spektakularnym sukcesie spektaklu LALKA w 2010 roku i rozpoczęciu działalności Nowej Sceny spektaklem BAL W OPERZE po raz kolejny sięga po wydawałoby się "nieteatralny" materiał literacki i przenosi go na Dużą Scenę Muzycznego. CHŁOPI to pierwsza próba opowiedzenia w musicalowy sposób tej słynnej lektury. Tekst "Chłopów" wciąż zachwyca swoją aktualnością. Musical będzie nawiązywał do polskiej tradycji i zachowa swoją wartość literacką. Łowickie, barwne i niezwykle plastyczne kostiumy będą stanowiły piękną oprawę tego niezwykłego widowiska.

"Chłopi", powieść Władysława Reymonta, pisana w latach 1901-1908, opublikowana w formie książkowej w latach 1904-1909 ukazuje życie społeczności zamieszkującej wieś Lipce na przestrzeni czterech pór roku. Problematyka utworu skupia się wokół takich zagadnień jak m.in. tematyka chłopska, społeczna i ekonomiczna sytuacja polskiej wsi, konflikt pokoleń, nieuchronność przemijania, wpływ gromady na jednostkę.

W "Chłopach" odnajdziemy wszystko to, co charakteryzuje społeczeństwo i jednostkę. Mamy tam panoramę różnorodnych charakterów, zachowań, różne motywacje wyborów; podkreślone przywiązanie ludzi do tradycji i gloryfikację pracy, która, choć nie daje komfortowego życia, nadaje mu sens i rytm. Pisarz otrzymał za ten utwór Nagrodę Nobla w 1924 roku.

"Chłopi" 6, 19, 20, 21, 22, 26, 27, 28 i 29 września, natomiast w październiku, po rocznej przerwie, będzie można ponownie zobaczyć broadwayowskie hity – SPAMALOT, czyli Monty Python i Święty Graal i GREASE.

Z kolei na Nowej Scenie w repertuarze znajdą się PINOKIO – spektakl dla całej rodziny opowiadający o przygodach chłopca z drewna, który szybko przekonał się o przykrych konsekwencjach swoich kłamstw; bajka muzyczna PCHŁA SZACHRAJKA, pełny humoru musicalowego show KLATKA WARIATEK, SZALONE NOŻYCZKI, w których to widzowie decydują o zakończeniu spektaklu i komedii muzycznej SIOSTRUNIE, czyli szalone zakonnice w nietypowych sytuacjach. 12 października 2013 r. odbędzie się premiera spektaklu TUWIM DLA DZIECI, w reżyserii Bernarda Szyca.