Kompetencje komornika, co wolno, a czego nie?

0
1267
views

Z roku na rok Polacy zadłużają się na potęgę, a następnie nie mają z czego spłacać zaciągniętych długu. W związku z powyższym prędzej czy później do ich drzwi zapuka niechciany przez wszystkich komornik.

Fakt, iż dłużników jest coraz więcej komornicy mają więcej pracy, a tym samym częściej nadużywają swoich kompetencji. Spraw związanych z tego rodzaju nadużyciami jest mnóstwo, dlatego warto wiedzieć, co komornik może, a czego nie może nam zająć.

– ,,Komornik w zasadzie może zająć wszystko, czego prawo nie wyłącza. Przykładowo nie może zająć z domu rzeczy niezbędnych do normalnego funkcjonowania., a znam przypadki zajęcia rzeczy dziecięcych, łóżka małżeńskiego. To są rzeczy, których zajęcie można traktować jako szykany’’ – mówi mecenas Lech Obara.

Dodatkowo ekspert podkreśla, że zgodnie z artykułem 829 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji komornik nie może zabrać osobie zadłużonej sprzętu, który potrzebny jest do pracy. Jeśli chodzi o tą kwestię decyzje podejmuje komornik.

Może to być np. komputer, ale gdy komornik zdecyduje, że dłużnik może pisać na kartce zwyczajnie znajduje rozwiązanie i zajmuje komputer. Niemniej komornicy zajmowali również sprzęty do rehabilitacji osobom chorym czy niepełnosprawnym, czego obecnie zgodnie z prawem robić nie mogą.

 

 

ZachodniDziennik