Chiny będą inwestować w naszym regionie

0
1311
views

Mimo różnorodności kraje Europy Środkowo-Wschodniej potrafią działać razem – mówił we wtorek w Suzhou na wschodzie Chin prezydent Andrzej Duda. Chiński premier Li Keqiang zapowiedział, że spółki chcą zainwestować w naszym regionie 5 mld dolarów.

We wtorek odbył się szczyt gospodarczy szesnastu krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Chin – "16+1".

Podczas jego inauguracji polski prezydent podkreślił, że szczególnie cieszy go fakt, iż po raz kolejny kraje Europy Środkowo-Wschodniej koordynują swój potencjał i plany. – To istotne, zwłaszcza w kontekście rozmów z tak poważnym partnerem, jakim są Chiny – zaznaczył.

– Pragniemy pokazać, że mimo różnorodności potrafimy działać ramię w ramię, solidarnie, nie tylko wtedy, gdy myślimy o wspólnych interesach politycznych, lecz także wówczas, gdy chodzi o wspólne projekty gospodarcze. To wspólne myślenie i działanie to z całą pewnością największy atut naszego regionu – powiedział prezydent Duda.

Podkreślił, że współpraca między państwami Europy Środkowo-Wschodniej i Chinami to kooperacja gospodarcza, ale także wola współpracy kulturalnej i naukowej. – I Chiny, i kraje naszego regionu odgrywają coraz większą rolę w światowym krwioobiegu gospodarczym, dlatego warto połączyć siły, realizować wspólne inwestycje i wspólnie planować przyszłość – dodał.

 

Źródło: PAP