Jaki wpływ ma Chemia na ekologię?

0
4749
views

Ekologia wyodrębniła się z biologii w wyniku zaistniałych potrzeb i pojawienia się zjawisk z pogranicza biologii i chemii, tym samym jest nauką w której przenikają się chemia i biologia.

By zrozumieć wpływ chemii na ekologię warto znać podstawy chemii, jej zastosowanie w życiu codziennym i zagrożenia jakie niesie ze sobą chemia wykorzystana nieodpowiedzialnie. O ile chemii uczymy się dopiero pod koniec szkoły podstawowej, to o ekologii słyszymy od dziecka. Już przedszkolaki sprzątają Ziemię, segregują odpady i wyrabiają zabawki z surowców wtórnych co jest doskonałym wstępem do poznawania chemii, biologii i ich wspólnych zależności.

Nie trzeba być chemikiem aby dostrzec jak wielki wpływ na ekologię i środowisko naturalne ma chemia.

Co więcej nie tylko chemia na skalę przemysłową, chemia w czystym znaczeniu nauki ale również chemia stosowana w naszym życiu codziennym, w detergentach, lakierach, urządzeniach RTV, AGD jak i żywności. Zanieczyszczenia powietrza oraz wody to najpoważniejsze skażenia środowiska. Odkąd zauważono, iż środki chemiczne szkodzą naturze zaczęto dbać o minimalizację degradacji środowiska. Zbyt ekspansywne gospodarowanie zasobami ziemskimi prowadzi do wyniszczenia ludzkości. Zachwianie ekosystemów, zarówno pod kątem pogody, temperatury, ilości roślin, występowania poszczególnych gatunków zwierząt może prowadzić do katastrofy. Tym samym ekologia to nie tylko unikanie zanieczyszczeń wprost ale również dbałość o harmonijność gospodarki zasobami. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na rolnictwo. Umiar w eksploatacji ziemi, możliwość jej regeneracji to konieczność. Tereny zniszczone ekologicznie jest bardzo trudno zrekultywować a w wielu miejscach na ziemi jest to już nie możliwe.

Z jednej strony nawozy i rozmaite środki chemiczne wspierają rolnictwo poprzez potęgowanie wzrostu i przyspieszanie dojrzewania owoców, jak i wyniszczanie pasożytów, chwastów, jednak z drugiej strony naruszają naturalny proces rozwoju roślin, są zagrożeniem dla zwierząt, nie rzadko modyfikują skład powietrza i zanieczyszczają wody gruntowe. To spory minus użycia chemii w rolnictwie. Podobnie bywa z kosmetykami i detergentami stosowanymi w gospodarstwie domowym. Dzięki różnym mleczkom, proszkom możemy odplamić zabrudzenia na odzieży jednak przyczynić się również do skażenia środowiska. Na skalę znacznie większą skażeniu ulegają wody i powietrze wskutek działania zakładów przemysłowych z branży petrochemicznej, lakierniczej itd. Dwutlenek węgla uwalniany w wyniku jazdy samochodem to jeden z większych problemów cywilizacyjnych w kontekście ekologii a jednocześnie produkt chemiczny.

Istotny wpływ na ekologię ma gospodarka leśna

Wycinka lasów oraz inwestycja w elektrownie wiatrowe nie są najlepszymi pomysłami na ratunek dla świata. Nadmierne wydobycie węgla, eksploatacja gazu to także nie są optymalne działania dla środowiska. Mimo wszystko przywykliśmy rozleniwieni cywilizacją do wygód i trudno jest nam zrezygnować z picia soku o rocznym terminie ważności. Tym samym chemia wykorzystywana jest na wiele sposobów. Z jednej strony na potrzeby cywilizacyjne ze świadomością skażenia, z drugiej strony do walki ze skażeniem w postaci inwestycji ekologicznych chroniących środowisko jak oczyszczalnie ścieków, katalizatory i inne instalacje zielone.

Mając na uwadze jak wiele możliwości daje chemia, warto rozważyć inwestycję w tą dziedzinę np. poprzez korepetycje z chemii w Poznaniu, gdyż nauka chemii pozwala nie tylko na bycie bardziej świadomym mieszkańcem ziemi ale również specjalistą w branży ekologicznych rozwiązań. Mnóstwo osób potrzebnych nie tylko do monitorowania środowiska, jego stanu, stanu zanieczyszczeń i analizy pochodzenia skażeń, ale także do opracowywania programów pomocowych, profilaktyki i edukacji ekologicznej. A wiesz skąd wzieła się chemia? Przeczytaj tutaj!

W ostatnich latach bardzo wiele mówi się o negatywnym oddziaływaniu śmieci i odpadów szkodliwych na ziemię, wody gruntowe. Nie chodzi tylko o plastikowe i foliowe opakowania, pieluszki jednorazowe ale również o większy kaliber zanieczyszczenia jak akumulatory, elektro śmieci czy wycieki ropy i innych substancji ze statków. Popularyzacja segregowania śmieci oraz składowania odpadów niebezpiecznych zgodnie z procedurami bezpieczeństwa pochłania spore koszty ludzkie i finansowe, głównie w zakresie uświadamiania ludzi, młodzieży.

Ucząc się chemiiw szkole rzadko mówi się o skutkach użycia chemii w nieodpowiednim kontekście najczęściej o chemii mówi się w kontekście broni chemicznej, która jest niezwykle niebezpieczna a łatwa do pozyskania, podobnie jak i broń biologiczna. Odpowiedzialność w tym zakresie jest ogromna, mimo to by dowiedzieć się szczegółów dotyczących wpływu chemii na ekologię niezbędne są korepetycje z chemii w Poznaniu wykraczające poza podstawę programową nauczania chemii. Niestety także przemysł farmaceutyczny przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego a głównie poprzez oddziaływanie na zdrowie człowieka. W dużej mierze chemia pozwala na produkcje takich związków dzięki którym możliwe jest zwalczanie bakterii i wielu chorób, dysfunkcji organizmu, jednak są też pewne substancje będące szkodliwą trucizną dla organizmu. Do takich należą niektóre szczepionki, które zanieczyszczają organizm związkami metali ciężkich, rtęcią.

Poznaj Preply  (korepetycje z chemii)

Skutki zanieczyszczeń powodowanych przez substancje chemiczne stosowane czy to w przemyśle czy też poprzez spalanie paliwa są odczuwalne w każdej z branży. Popularny efekt cieplarniany nie jest mitem a faktycznym efektem zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym, który ogranicza masy powietrza w swym naturalnym ruchu w atmosferze. Tak bywa też z erozją gruntów, obsuwaniem się budowli czy niszczeniem elewacji w wyniku kwaśnych deszczów. Jak widać użycie chemii może nam pomagać jak i nas niszczyć. Ogromnym zagrożeniem dla życia na ziemi są elektrownie jądrowe i przemysł jądrowy. Każda awaria reaktora to skażenie na wieki pociągające śmierć wielu istnień, także ludzkich od napromieniowania, czego przykładem jest Czarnobyl. Coraz więcej osób stara się żyć ekologicznie. Chcąc żyć zdrowo dba o żywność ekologiczną nie skażoną chemią, jak również stara się wykorzystywać w domu i pracy wyroby naturalnego pochodzenia.

Nawet gdy wydaje się nam iż używanie czystego jedwabiu zabija jedwabniki a meble z drewna przyczyniają się do wycinki lasu kupując naturalne wyroby szkodzisz środowisku o wiele mniej niżeli decydujesz się na plastikowe meble pakowane w tekturze. Moda na bycie ekologiem to swego rodzaju filozofia życia skupiona na bliskości z naturą. Bynajmniej nie jest to tylko ochrona lasów przed wycinką pod autostradę, ale przede wszystkim świadome korzystanie ze środowiska.

Z biegiem lat zauważa się rosnący wpływ chemii na nasze życie i środowisko, jesteśmy wręcz od niej uzależnieni stosując antybiotyki, spożywając chemicznie uzdatnianą wodę i napoje, zakładając syntetyczne ubrania itd. Rozwój chemii postępuje wielotorowo. Coraz to nowsze produkty na rynku jednocześnie badane są pod kątem wpływu na środowisko, dzięki czemu na rynek są wprowadzane tylko przebadane substancje bezpieczne dla człowieka i coraz częściej przyjazne dl
a środowiska. Odznaczane są one certyfikatami oraz licznymi atestami. Każde naruszenie norm powoduje wycofanie z rynku i konieczność dostosowania do zachowania norm bezpieczeństwa minimalizując negatywny wpływ na środowisko.

 

Autor: Preply.com, korepetycje z chemii