Zawód dla logicznie myślących

0
3880
views

„To nie Poczta Polska. My nie gubimy swoich paczek” – tymi słowami wykładowca kończy zajęcia. Powtarza je za każdym razem nie bez powodu. Już za kilka lat jego studenci będą odpowiedzialni za transport i przepływ materiałów na całym świecie.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, w jaki sposób z nic nieznaczących części powstaje samochód? Albo jak to jest, że zwykła pocztówka może dotrzeć na koniec świata o dowolnie ustalonej porze? Dzięki dobrej organizacji wszystko jest możliwe. A skuteczne planowanie i kontrola procesu przepływu materiałów to podstawowe zadania logistyka. Zatem kim jest osoba, która potrafi ustalić rozkłady jazdy autobusów tak, że nikt nie spóźni się do pracy. Albo ile można zarobić na planowaniu transportu bagaży z lotniska w Nowym Jorku do Warszawy?

O co chodzi?

Logistyka to sprawne planowanie i zarządzanie przepływem surowców i materiałów. Zatem logistyk, to osoba odpowiedzialna za organizację i realizację przepływu dóbr – od źródeł pozyskania surowców, aż do końcowego odbiorcy produktu. A wszystko przy zachowaniu odpowiedniej ilości, jakości, terminu i najniższych kosztach. Mówiąc krótko, zadaniem logistyka jest zaopatrzenie firmy we wszystko, co jej niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Jednak nie chodzi tutaj wyłącznie o zwyczajową spedycję.

Poza transportem do zadań logistyka należy również planowanie systemów dystrybucji towarów i komunikacji z rynkiem. Dla przykładu, fabryki na całym świecie produkują pojedyncze części, które osobno nic nie znaczą. Teraz ktoś musi dopilnować, aby to wszystko znalazło się w jednym miejscu, na czas i w odpowiedniej ilości. Dostarczenie małej paczki do centrum miasta bywa niekiedy problemem, a co dopiero transport setek kontenerów ze wszystkich stron świata.

Superman nie da rady

Jedynie osoba lubiąca pracę pod presją, obarczoną dużą odpowiedzialnością i stresem może myśleć o tym zawodzie. Do tego zakres umiejętności jest tak szeroki, że praktycznie nieosiągalny dla zwykłego śmiertelnika. Przede wszystkim logistyk musi posiadać wiedzę ekonomiczną, być sprawnym organizatorem, znać zasady zarządzania procesami, rozumieć znaczenie informacji, dobrze orientować się w zagadnieniach dotyczących komunikacji, posługiwać się rozwiązaniami informatycznymi. To tylko podstawowe wymagania. Poza tym logistyk powinien posiadać umiejętności menedżerskie jak np. logiczne myślenie, lub przewidywanie następstw podejmowanych decyzji.

Tylko po studiach

Logistyka to dziedzina często spotykana na wyższych uczelniach. Zazwyczaj występuje jako specjalizacja kierunków typu zarządzanie, lub jako ścieżka samodzielna. Zdania co do tego, które lepiej przygotowują do zawodu są podzielone. Wielu uważa się za specjalistów od logistyki, bo ma ukończony kierunek studiów taki jak ekonomia lub organizacja. Owszem, logistyka to specjalizacja bazująca właśnie na takich kierunkach. Mimo to, choć są one istotną podstawą to w żadnym wypadku nie mogą zastąpić typowego wykształcenia logistycznego.

„Spotykam czasem pogląd przedsiębiorców, że łatwiej nauczyć anglistę, czy germanistę logistyki, niż logistyka posługiwania się językiem obcym. To wielkie uproszczenie. Każdego, kto ma rozum można nauczyć wykonywania prostych czynności zawodowych na przydzielonym mu stanowisku pracy. Ale nikt odpowiedzialny nie powierzy procesu leczenia nie lekarzowi, ani pilotowania samolotu technikowi obsługi naziemnej” – tłumaczy doc. dr inż. Ireneusz Fechner, Kanclerz Wyższej Szkoły Logistyki.

Same studia również nie należą do najłatwiejszych.

Od absolwentów wymaga się m.in. znajomości zasad marketingu, przepisów prawa, a nawet podstaw psychologii. Ponad to bardzo dużą wagę przykłada się do znajomości języków obcych, szczególnie anielskiego i niemieckiego. Istotną rolę odgrywają praktyki zawodowe, które są prawdziwym testem przed rozpoczęciem kariery zawodowej. Niektórym udaje się dostać do Instytutu Logistyki i Magazynowania, inni odbywają staż w firmach transportowych lub za granicą.

Praca jest wszędzie

Logistyk jest jednym z niewielu zawodów, który na brak ofert pracy nie może narzekać. Dobrze wykwalifikowanych specjalistów szuka prawie każda większa firma i nie ma się czemu dziwić. Szerokie spectrum zainteresowania tej dziedziny zapewni zajęcie nawet najbardziej wybrednym. Logistycy mogą pracować w zaopatrzeniu, przy planowaniu i sterowaniu przebiegiem produkcji, mogą zajmować się gospodarką magazynową lub transportem. W praktyce logistycy sprawdzają się praktycznie na każdym stanowisku, często sprzecznym z ich kompetencjami.

„Po logistyce zatrudniłam się w przedszkolu. Zawsze chciałam pracować z dziećmi, a studia bardziej wybrali moi rodzice niż ja sama. Po niecałym roku kierowniczka zauważyła, że moje zajęcia i wszystkie grupy są o wiele lepiej zorganizowane. Najwyraźniej na studiach nabyłam pewien sposób organizowania wszystkiego wokół i tak już mi zostało” – wspomina Aneta Paluch, absolwentka Akademii Morskiej w Szczecinie.

Piramida zarobków

Ścieżka kariery w zależności od struktury firmy układa się bardzo przejrzyście. Zaczyna się od zwykłego stanowiska z podstawowymi kompetencjami dla logistyka: składanie zamówień, kontrola transportu itp. Później czeka tytuł specjalisty a następnie kierownika i dyrektora ds. logistyki. Zarobki również prezentują się obiecująco. Początkujący logistyk może liczyć na 2 tys. złotych brutto. Później jest już coraz lepiej, a każdy awans to spora podwyżka. Wynagrodzenie specjalisty to już blisko 5 tys. zł, a kierownika drugie tyle. Wszystko zależy od firmy i zakresu obowiązków jakie się wykonuje.

„Zarobki zależą od doświadczenia i praktycznych umiejętności. Świeżo upieczony absolwent logistyk zarobi tyle samo jako programista czy księgowy. Na początku firma inwestuje, aby zrobić z niego użytecznego pracownika. Czas na profity przychodzi nieco później” – mówi Radosław Pacut, logistyk w firmie Sistema Poland S.A. Oddział Tychy (Fiat Auto Poland).

Stres i jeszcze raz stres

Każdy zawód posiada pewne wady i zalety. W przypadku logistyka przez długi czas można mówić wyłącznie o wadach. Na początku ciągły stres i presja. „Z początku myślałem, że jest to zawód wyłącznie dla młodych ludzi. Potrzeba wiele energii, jest dużo stresu i odpowiedzialnych decyzji. Jednak ostatnio mówię, że jest to zawód nie dla młodych ludzi, bo przez niego za szybko dorastają. Ogromna odpowiedzialność za produkcję, za setki innych ludzi, wielka presja i ciągły stres nie do udźwignięcia” – tłumaczy Artur Kiner, logistyk w MPS International LTD.

Kolejną wadą, choć wyłącznie dla pracowników, jest duża konkurencja na rynku.

Dość mocno rozpowszechnione kierunki studiów kształcące logistyków zapewniają stały napływ nowej kadry. W ten sposób o pracę w największych koncernach trzeba się nieco mocniej postarać, co jest nie w smak wielu, szczególnie starszym kolegom po fachu. Co do zalet to są podstawowe: ogromne możliwości rozwoju i duża dawka adrenaliny dla lubiących wyzwania w pracy. „Na co dzień posługuję się w pracy dwoma językami obcymi. Do tego liczne sz
kolenia pomagają rozwijać znajomość programów komputerowych, szczególnie związanych z wykonywaną specjalizacją” – mówi Radosław Pacut

Tomasz Zdunek

Artykuł opublikowany w magazynie „25 pomysłów na firmę”

RAMKA WYPOWIEDŹ

Doc. dr inż. Ireneusz Fechner
Kanclerz Wyższej Szkoły Logistyki

Czy logistyk to zawód z przyszłością?

To jest zawód, do którego należy zarówno teraźniejszość, jak i przyszłość. Logistyka sama w sobie niewiele znaczy, gdyby miała zajmować się sobą. Ale bez niej nic się nie dzieje i nic nie działa. Jej ogromną wartością jest działanie ukierunkowane na innych.
Gdzie można znaleźć pracę?
Logistyk może znaleźć pracę wszędzie. Sprawnej logistyki potrzebuje przedsiębiorstwo produkcyjne, hurtownia, sklep detaliczny, szpital, teatr, urząd, miasto itd. Jeżeli pracodawca rozumie znaczenie logistyki, to widzi potrzebę zatrudnienia logistyków, którzy będą wspierali realizację celów przedsiębiorstwa.

Czy można zostać logistykiem kończąc zupełnie inny kierunek?

Studia logistyczne wyposażają absolwenta w umiejętności włączania się w czynności produkcyjne, dystrybucyjne, sprzedaż, działalność usługową, administracyjną i wspierania tych czynności i działań w taki sposób, aby były one najbardziej efektywne i skuteczne. Czy można być lekarzem nie kończąc studiów medycznych? Nie można, ale wiele osób uważa, że zna się na medycynie lepiej od lekarza, który go leczy. Podobnie jest z logistyką.

RAMKA STUDIA

Podyplomowe studia z logistyki

Wyższa Szkoła Europejska w Krakowie
Kierunek:
Logistyka – zarządzanie łańcuchem dostaw
http://www.wse.krakow.pl/

Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
Kierunek:
– Logistyka
– Logistyka – studia dla nauczycieli
– Zarządzanie operacyjne przedsiębiorstwem i łańcuchem dostaw – Menedżer Logistyki
http://www.wsl.com.pl/

Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu
Kierunek:
– Systemy logistyczne transportu bliskiego i magazynowania
– Systemy logistyczne w dystrybucji i handlu
– Logistyka międzynarodowych łańcuchów dostaw
http://www.mwsl.eu/

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Kierunek:
Podyplomowe studium zarządzania logistycznego
http://www.sgh.edu.pl/

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Kierunek:
– Logistyka i ekologia w zapleczu motoryzacyjnym
– Systemy normalizacji i identyfikacji wyrobów w logistyce
– Zarządzanie logistyczne w przedsiębiorstwie
http://www.wat.edu.pl/

Wyższa Szkoła Humanistyczno- Ekonomiczna w Łodzi
Kierunek:
Transport – Logistyka – Spedycja
http://www.wshe.lodz.pl/

RAMKA SPECJALNOŚCI ZAWODOWE:

– Logistyka międzynarodowa
– Eksploatacja portów i floty
– Logistyka i technologia transportu
– Ekonomika transportu i logistyka

 

www.ZielonyDziennik.pl, Tomasz Zdunek