Rośnie liczba przestępstw internetowych

0
1576
views

W 2014 r. w policyjnych statystykach zanotowano 22 tys. przestępstw internetowych. Szacuje się, że liczba ta będzie rosła. Z raportu Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń wynika, że najbardziej prawdopodobnym zagrożeniem zw. z siecią będzie phishing.

W skali 1-5 prawdopodobność jego wystąpienia została ocenione na 4,67.Wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Intel Security przeprowadzone na 19 tys. internautów z 144 krajów pokazują, że zaledwie 3% badanych było w stanie rozpoznać fałszywe maile.

Obszar usług bankowych to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów w Internecie. Dlatego też na jego polu jest popełniana duża część przestępstw. Oszustwa, podczas których sprawca wykorzystując ogólnie dostępne usługi internetowe, wyłudza poufne dane, co w konsekwencji przyczynia się do przejęcia pieniędzy bądź tożsamości ofiary to phishing.

Fałszywe powiadomienia od banków, systemów płatności elektronicznej, operatorów poczty e-mail itp. stanowią elementy wykorzystywane przez złodziei posługujących się tą metodą. Nazwa na ten rodzaj przestępstwa została podobno wymyślona przez samych jego sprawców.

 

 

Wypowiedź: Leszek Zięba, Menadżer ds. Kluczowych Partnerów, Aspiro