Kiedy kupować tunele foliowe?

0
1992
views

Tunele foliowe to nie tylko znakomite rozwiązanie dla przemysłu rolniczego, ale także przydomowych hodowli warzyw, owoców czy kwiatów. Pomagają osiągnąć zdrowie uprawy i zabezpieczają przed ekstremami pogodowymi, występującymi w naszym klimacie.

Poza ochroną przed wiatrem, mrozem i opadami, tunele foliowe to również zabezpieczenie przed dużymi wahaniami temperatury. Wszystko to sprawia, że uprawy w tego typu obiektach są zdrowe, ilość plonów jest większa, a ich jakość zdecydowanie wyższa w porównaniu do tradycyjnej uprawy na otwartej przestrzeni.

Możliwy wcześniejszy siew – już na początku marca

Osłony w postaci tzw. foliaków, pozwalają na uprawę roślin nawet przez cały rok.Tunel foliowy stanowi skuteczną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, które mogą szkodzić roślinom, takimi jak wiatr, deszcz, śnieg czy grad, a przede wszystkim pozwala osiągnąć wyższą temperaturę niż na zewnątrz. Z tego powodu, uprawy w tunelu foliowym można zacząć znacznie wcześniej niż normalnie tj. już w marcu, w przypadku gdy na otwartej przestrzeni musielibyśmy czekać do kwietnia a nawet maja, zależnie od rodzaju uprawy.

Decydując się na uprawę w tunelu foliowym z rozsady i planując zbiór na wiosnę, nasiona wysiewa się na początku marca do wielodoniczek. Następnie rozsadę należy sadzić do tunelu. W pierwszej fazie uprawy zaleca się dodatkowe przykrywanie roślin np. agrowłókniną. Z artykułu o tunelach foliowych na Meblobranie.pl dowiadujemy się, że w sytuacji uprawy z siewu w tunelu foliowym na zbiór wiosenny oraz letni, nasiona poleca się wysiewać na przełomie marca i kwietnia, bezpośrednio do gruntu w tunelu. Warto pamiętać, że w niektórych uprawach konieczne jest okresowe lub stałe zdjęcie folii z tunelu od około połowy maja.

Tunele foliowe dostępne na rynku

Szeroka oferta dostępnych na rynku tuneli, zadowoli gusta nawet najbardziej wymagających klientów, zarówno działkowych hobbystów, jak i wprawionych ogrodników. Najczęściej stosowane obecnie modele to:

  • tunele na stelażu PCV – dużym uznaniem w tym przypadku cieszy się polska produkcja, czyli tunele PCV firmy Lemar, wykonane z trwałych i bezpiecznych rurek PCV o średnicy 32 mm. Charakteryzują się niewymagającą konserwacji konstrukcją. Niewątpliwą ich zaletą jest lekkość, wpływająca na łatwe przesuwanie gotowego tunelu;
  • tunele na stelażu metalowym – tego rodzaju instalacje są przede wszystkim stabilne i odporne na silne podmuchy wiatru. Jednakże wybierając tunel foliowy metalowy, musimy zwrócić szczególną uwagę na odporność materiału na korozję.

Dzięki wysokiej jakości tworzywom i opływowym kształtom, tunele te są wytrzymałe i oszczędne w zużyciu folii. Dużym atutem jest także prosty montaż i demontaż, w przeciwieństwie do osłon ogrodowych w postaci szklarni – wyjaśnia Ekspert z internetowego sklepu http://www.meblobranie.pl/, oferującego tunele foliowe, a także meble i akcesoria ogrodowe.

Marzec to idealny moment na zakup tunelu i rozpoczęcie uprawy

Tunele foliowy najlepiej zakupić już w marcu, aby mieć czas na jego właściwe rozłożenie i przygotowanie najlepszego otoczenia dla roślin. Decydując się na rozpoczęcie uprawy we wczesnym okresie, przeznaczonej na zbiór wiosenny, mamy możliwość przeprowadzenia nawet dwóch następnych hodowli, na zbiór letni i jesienny, a co za tym idzie możemy zwiększyć ilość plonów.

Ponadto, siew w marcu to mniejsze ryzyko strat związanych z wysokimi temperaturami czy oparzeniami słonecznymi roślin.