Lifestylowe metody nauki języka! Dla młodszych i starszych

0
1544
views

Metod nauki języków obcych przybywa z każdym dniem, zdecydowanie ich liczba przekroczyła liczbę języków jakich możemy się uczyć. Jako, iż chętnie sięgamy po kolejne jeżyki i wiedzę, rynek edukacji kwitnie. Pojawiają się uniwersalne metody nauczania, które przekonują o swojej skuteczności jak i te wyszukane precyzyjnie opracowywane dla wybranej grupy osób ceniących sobie wybrane kryteria.

Największym uznaniem cieszą się te metody, które są skuteczne, niemniej nie boimy się eksperymentować a co za tym idzie chętnie próbujemy nowości rynkowych, które są intensywnie promowane. Modne metody nauczania nie zawsze oznaczają efektywność ale warto jest spróbować. Wśród popularnych i modnych metod należy w ostatnich latach immersja, a także samodzielne zdobywanie wiedzy, poszukiwanie jej poprzez oryginalne sposoby przyswajania, osłuchiwania się z językiem. Otaczanie się językami obcymi, wychowanie w środowisku międzynarodowym dyktuje nam powszechna globalizacja, której nie jesteśmy w stanie zatrzymać. Mimo wszystko poza owładnięciem świata przez język angielskie odradzają się również języki narodowe, niszowe, rzadkie dotąd w nauce. Moda na naukę języków coraz bardziej egzotycznych konkuruje z powszechnością angielskiego, który nie potrzebuje już marketingu zachęcającego do nauki, bowiem jest niezbędną koniecznością.

Jeśli francuski dla dzieci w Warszawie jest tym szego szukasz to kliknij tutaj

Wspomniana immersja to nic innego jak nauka poprzez nabywanie języka obcując z nim na co dzień. Zapewnia ją wyjazd zagraniczny i pobyt w naturalnym środowisku językowym. Organizowane kursy językowe zagranicą są polecane młodzieży jak i dorosłym, którym zależy na szybkim opanowaniu języka, przełamaniu bariery językowej. Wyróżniają się one dużą atrakcyjnością i skutecznością nauczania. Ich zasadnicza zaleta jest brak zmęczenia nauka mimo intensywności nauki. Będąc aktywnym podczas kursu nie sposób jest nie nauczyć się języka, bowiem sytuacje z życia codziennego wymagają używania języka, osłuchania się z nim, niezależnie do tego czy jest to chiński, węgierski czy niemiecki. To metoda uniwersalna dla każdego niezależnie od zdolności językowych i ewentualnych trudności w nauce.

Pośród lifestylowych metod nauczania warto wymienić blogi językowe. Prowadzone zarówno przez lektorów i nauczycieli języka, lingwistów jak i amatorów, pasjonatów języków. Pisane zmyślą o nauce jeżyka w formie rozrywkowej. W sieci spotkać można zarówno blogi językowe skupiające się na jednym języku jak i nauce wielu języków i ogólnie nauce języków. To niezwykle wygodny sposób na naukę. Lektura blogów jest przystępna i atrakcyjna. Teksty wzbogacone są grafikami i multimediami. Omówienia zagadnień z pozoru trudnych przybliżają mechanizmy, znaczenia słów i wyrażeń na przykładach. Wiele wpisów poświęconych jest idiomom i wyjątkom. W wielu blogach pojawiają się tematy sezonowe dotyczące okolicznych świąt, pór roku i związanych z nimi aktywnościami czy to z zakresu sportu, odżywiania, czy podróży. To niecodzienny sposób na naukę bez presji czasu, wysiłku itp.

Wzbogaceniem wpisów blogowych są przygotowywane pakiety zadań, ćwiczeń, list słówek, czasowników jakie dostępne są w blogach. Wartością dodaną blogów jest możliwość komentarzy i dyskusji tak z autorem jak i innymi czytelnikami tworząc coś w rodzaju forum i społeczności bloga. Konkurencją dla blogów mogą być FP w portalu społecznościowym Facebook. Z FP dowiedzieć możemy się co oznacza Mardi Gras ale również gdzie wybrać się na francuski dla dzieci w Warszawie. Różnorodność informacji jakie publikowane są w Fanpage’ach sprzyja codziennej rozrywce mimowolnie poszerzając naszą wiedzę językową. Dołączając do społeczności w formie grup tematycznych skupionych na nauce na przykład francuskiego możemy wzajemnie wymieniać się wiedzą i doświadczeniem, linkując pomoce dydaktyczne, czy zamieszczając ćwiczenia, zagadki itd. to kolejna z popularnych i bezwzględnie lifestylowych metod nauczania.

Nauka języka w grupie ma swoje wady i zalety. Jeśli podejmujemy się trudu samoorganizacji nauczania warto jest poczuć się pewniej, mieć się gdzie pożalić jak i pochwalić efektami w nauce, do tego potrzebna jest nam grupa, najlepiej grupa osób dla których nauka języka jest tak samo ważna jak dla nas, tylko te osoby będą w stanie nas zrozumieć, pomóc i docenić. Stad tak popularne stało się zakładanie grup dyskusyjnych w portalach społecznościowych. Zakładane są zarówno lokalne grupy jak i międzynarodowe. Pomocne w tym bywają platformy edukacyjne oferujące fora internetowe dla użytkowników czy też aplikacje mobilne skupiające użytkowników wzajemnie ze sobą rywalizujących w wynikach w nauce. Grupy edukacyjne są samodoskonalącym się organizmem. Dzięki nim można porównać się z innymi, stawiać wyzwania itd.

Alternatywą dla grupy jest indywidualny model nauczania. Pomagają w tym innowacyjne korepetycje przez Skype. To zupełnie nowa, lepsza jakość nauczania. Dotychczasowy francuski dla dzieci w Warszawie był uciążliwy z uwagi na dojazdy do szkół językowych, zaś hiszpański z lektorem kosztował krocie. Dzięki korepetycjom online możemy wybierać pośród tysięcy lektorów z całego kraju a w zasadzie i świata. Prócz lekcji w tradycyjnym modelu możemy korzystać w trakcie zajęć z multimediów, uczyć się w domu, pracy czy w parku, samochodzie, czy to będąc w delegacji czy też w weekend. Niezależnie od pory dnia możemy pobierać korepetycje w terminach dogodnych dla nas, naszej rześkości umysłu. Nauka we własnym tempem, na własnych zasadach z wyborem materiału to klucz do sukcesu w edukacji. Przede wszystkim cechuje ją efektywność i szybkość przyswajania, a także przyjemność jaką czerpiemy z nauki.


Ciekawostki oraz atrakcyjne formy nauki sprzyjają motywacji do nauki, bez której trudno jest osiągać pozytywne wyniki w nauce. Korepetycje przez Skype stały się popularne tak wśród uczniów szkolnych, dzieci jak i dorosłych, którzy z racji nie dyspozycyjności nie mogą uczestniczyć w typowych zajęciach. Prócz korepetycji z polskim lektorem możemy również skorzystać z konwersacji z native speakerami online. Narzędziem ułatwiającym poszukiwania lektorów i native speakerów w sieci jest serwis preply.com. Platforma pośrednicząca w swej ofercie kontaktów zawiera zarówno profile korepetytorów stacjonarnych oferujących angielski w Poznaniu, niemiecki we Wrocławiu jak i francuski dla dzieci w Warszawie, w zależności od potrzeb, jak i korepetytorów online.

Różnorodność języków dostępnych w jednym portalu oraz bogata baza ofert przesądzają o popularności witryny na rynku. Komfort korzystania z korepetycji z Preply jak i sama metoda nauki przez konwersacje i korepetycje przez Skype jest niezwykle przyszłościowa. Równie dynamicznie rozwijającą się metodą nauki jest nauka przy okazji, jaką zapewniają rozmaite aplikacje mobilne wykorzystujące każdą wolną chwilę na naukę. W małych dawkach wiedzy kryje się sekret metody. Częste korzystanie z mini lekcji zapewnia nie tylko systematyczność ale i unika wysiłku włożonego w naukę. Wybór wśród metod nauki tak online jak i tradycyjnej jest wielki, warto jest wybierać te sposoby, które są nam najbliższe, dzięki którym przyjemniej się nam uczy, szybciej i skutecznie zapamiętujemy wiadomości. Czasem ma na to wpływ grafika, czasem forma, a czasem moda.