Naprawa felg aluminiowych

0
2258
views

Utrzymanie felg w dobrym stanie to nie tylko kwestia estetyki i oryginalnego wyglądu auta, to przede wszystkim bezpieczeństwo podczas jazdy. Uszkodzenie felgi aluminiowej nie musi oznaczać konieczności zakupu nowej.

Alufelgi podobnie jak felgi stalowe można naprawiać – likwidować zarysowania, usuwać wgniecenia, pęknięcia oraz prostować.

Kiedy alufelgę można naprawić?

To, czy można zlikwidować pęknięcia i wgniecenia felg aluminiowych, zależy od kilku czynników. Niewielkie odkształcenia, a także zarysowania można z powodzeniem nawet samodzielnie naprawić doprowadzając alufelgi do pierwotnego staniu – wystarczy w sklepie motoryzacyjnym zaopatrzyć się w odpowiednią zaprawkę. W przypadku większych wgnieceń i pęknięć warto skonsultować się ze specjalistą, ponieważ nie wszystkie uszkodzenia felg aluminiowych da się naprawić. Pamiętajmy, że felgi w dobrym stanie zapewniają bezpieczeństwo podczas jazdy, należy więc prawidłowo zdiagnozować ich stan. Niejednokrotnie znacznie lepiej jest zainwestować w nowy komplet alufelg, który zapewni komfort i bezpieczeństwo.

„Kategorycznie nie poleca się podejmowania napraw w przypadku zmiażdżeń. W takim wypadku nawet najlepszy specjalista nie przywróci feldze dawnych właściwości mechanicznych, gdyż w wyniku zdarzenia nieodwracalnie zmieniła się struktura wewnątrz materiału.” (cyt.ladnefelgi.pl)

Regeneracja felg aluminiowych to nie tylko wygładzanie krzywizn i wgnieceń to także usuwanie zarysowań. Rysy i otwarcia niemalże zawsze można zredukować bądź całkowicie usunąć poprzez lakierowanie.

Naprawa pęknięć i krzywizn

Skrzywienie felgi objawiać może się drganiami układu kierowniczego, biciem kół czy drganiami elementów karoserii. Sprawia to, że podczas jazdy odczuwamy dyskomfort. Co więcej, tego typu drgania mogą być niebezpieczne i stać się przyczyna wypadków. Niewielkie skrzywienia alufelg powstałe na skutek najechania na wysoki krawężnik czy podczas wjechania w dziurę w jezdni można w łatwy sposób usunąć w specjalistycznych zakładach. Wulkanizatorzy posiadają specjalistyczne maszyny prowadzące felgę aluminiową. Dzięki nim możliwe jest wykrycie wszystkich krzywizn i usunięcie ich. W efekcie alufelga zyskuje kształt sprzed uszkodzenia.

W przypadku pęknięć sprawa jest nieco trudniejsza — to od rozmiaru i zakresu uszkodzenia zależy czy będzie można je usunąć i przywrócić felgę do pierwotnego kształtu. Gdy mamy do czynienia z poważniejszymi uszkodzeniami płaszczyzny symetrii oraz pęknięciami ramion felgi, najprawdopodobniej konieczny będzie zakup nowego kompletu felg aluminiowych. Przy poważniejszych naprawach największe znaczenie mają stopy, które zostały zastosowane do wyprodukowania alufelg. Zbyt delikatne materiały mogą nie nadawać się do naprawy. Jeżeli natomiast podczas diagnozy wulkanizator stwierdzi, że pęknięcie można naprawić, zostanie to wykonane poprzez spawanie. Obecnie najczęściej wykorzystywaną metodą spawania felg aluminiowych jest spawanie elektrodą wolframową w osłonie gazu obojętnego, np. argonu. Zapewnia to najlepsza wytrzymałość spawanych elementów alufelgi.

Lakierowanie felg

Lakierowanie felg to doskonały sposób na pozbycie się obtarć i rys, a także na poprawę koloru felgi, który z czasem matowieje. Tego typu regeneracja odbywa się poprzez zeszlifowanie zarysowań oraz starego lakieru. W przypadku, gdy tak przygotowana alufelga posiada inne uszkodzenia w postaci niewielkich ubytków, można je wypełnić specjalnymi produktami. W kolejnym etapie na felgę nakłada się podkład, następnie powłokę bazową, a na koniec lakier nadający pożądany kolor. Ostania warstwę stanowi bezbarwny lakier, który nadaje połysk i pełni funkcję ochronną.

Niewielkie uszkodzenia felgi aluminiowej można z powodzeniem usuwać korzystając z pomocy fachowców. Prawidłowa diagnoza i zastosowanie odpowiednich narzędzi pozwoli przywrócić felgom pierwotny kształt oraz wygląd.