Zapach nasz powszedni

0
1590
views

Zapach to jeden z pięciu zmysłów, dzięki któremu nie tylko poznajemy otoczenie, ale też tworzymy opinie, skojarzenia i wspomnienia. To, jak pachniesz, może mieć wpływ na odbiór Twojej osoby, a także tworzy Twój wizerunek. Podpowiadamy, jak sprawić, by był spójny i harmonizował z naszą naturą.

Signature scent czyli Twoja zapachowa wizytówka

Jeśli jeszcze nie znasz tego określenia, powinnaś się z nim zapoznać – signature scent, po polsku dosłownie zapach-sygnatura to perfumy, które stają się naszym osobistym podpisem w sferze zapachu. Wbrew pozorom nie musimy używać jednego zapachu przez całe nasze życie, choć elegantki z dawnych lat właśnie to uważały za szczyt szyku i dobrego smaku. Wybrane przez nich perfumy nie tylko otaczały je woalką zapachu, ale też pachniały nimi ich ubrania i dodatki. Dziś rynek perfumeryjny jest bardzo bogaty i ograniczenie się do jednego zapachu jest po części odbieraniem sobie przyjemności z poznawania nowych produktów i wzbogacania swoich gustów. Niemniej warto poszukać swojego własnegosignature scent – będzie to zapach, który naszemu otoczeniu będzie kojarzył się z naszą osobą, a nas zawsze wprawi w dobry nastrój i uznamy go za odpowiedni na każdą okazję. Czy to znaczy, że powinnyśmy postawić na zapachy zielone, świeże lub owocowe? Absolutnie nie – signature scent może być nawet zapachowy killer, o ile uniesiemy jego ciężar i nie będziemy czuły się w nim jak przebrane. Nie ma żadnych wytycznych ani zaleceń, jaki powinien to być zapach, o ile zawsze czujemy się w nim dobrze. Może być też tak, że są to perfumy, które nasi najbliżsi komplementują jako te, które pachną nami.

Jak znaleźć swoją zapachową wizytówkę? Niestety odpowiedź jest tylko jedna: testować, testować i jeszcze raz testować. Na rynku dostępne są różne rodzaje perfum i każda z nas znajdzie coś dla siebie – zarówno fanka zielonych nut, słodyczy, orientalnych olejków, jak i wieczorowej klasyki. Nie warto zamykać się w jednym kręgu zapachowym! Pamiętajmy jednak, by pierwsze spotkanie z zapachem odbyło się na blotterze, a dopiero potem testujmy zapach na skórze. Pozwoli to nam ustrzec się przed zapachową traumą, jeśli testowane perfumy wyjątkowo nie będą nam odpowiadać.

Tanio, taniej, obciach?

Wiele osób narzeka na cenę zapachów. To prawda, dobre perfumy nie są tanie, bo w cenę wlicza się nie tylko zarobek producenta, piękny flakon i nos, czyli twórca zapachu, ale też reklama, miejsce na półce, a w ekskluzywnych perfumeriach także odpowiednia obsługa. Niektórzy z tego powodu rezygnują z kupna, uważając, że jest to niepotrzebny luksus, inni postanawiają, że będą sprytniejsi i decydują się na podróbki. Pamiętajmy jednak, że wszelkie perfumy typu Channel, Dior, Hugo Boss to po prostu oszustwo i jest nielegalne. W dodatku tego typu płynyczęsto są produkowane w miejscach bez zachowania jakiejkolwiek higieny. Czy w takim razie, jeśli nie stać nas na perfumy zakupione w markowej perfumerii, mamy zrezygnować z tej przyjemności? Nie – pamiętajmy, że poza tego typu sklepami są jeszcze drogerie sieciowe i perfumerie internetowe! Zarówno drogerie stacjonarne, jak i znane i polecane na forach internetowych perfumerie internetowe oferują oryginalne zapachy. Są one tańsze, ponieważ nie płacimy za „luksusową otoczkę” sprzedaży w pefumeriach. Minusem jest oczywiście mniejszy wybór, jednak nadal jest on na tyle szeroki, że każdy znajdzie coś dla siebie.