Toruń świętuje w czerwcu

0
2025
views

Koncert na wiślanym statku, na którym wystąpią Mezo i Sara Pach, Piernikowa Aleja Gwiazd, inauguracja XX Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”, tradycyjne puszczanie wianków na Wiśle, noc zakupów i noc muzealna — to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na mieszkańców Torunia i turystów w związku z trwającymi od 23 do 26 czerwca 2016 roku Dniami Torunia.

24 czerwca 2016 roku przypada dzień patrona Torunia — Świętego Jana Chrzciciela, a więc tradycyjne obchody Święta Miasta. Między 23 a 26 czerwca, w ciągu kilku świątecznych dni, zaplanowano szereg imprez kulturalnych, artystycznych, muzycznych, sportowych, edukacyjnych i plenerowych.

Obchody rozpoczną się 23 czerwca, w czwartek, wręczeniem corocznych Nagród Prezydenta Miasta Torunia dla osób szczególnie zasłużonych dla Miasta. Ideą nagrody jest wyróżnienie osób, które swoją aktywnością, zaangażowaniem i szczególnymi osiągnięciami służą Toruniowi i przyczyniają się do jego promocji. Tego dnia rozpoczną się również zawody strażackie — Toughest Firefighter Alive Poland 2016, podczas których w sprawnościowej rywalizacji zmierzą się strażacy z całego świata.

W godzinach wieczornych w Domu Muz odbędzie się interaktywny spektakl dla małych i dużych zatytułowany „Gwiaździste królestwo”, w amfiteatrze w parku na Bydgoskim Przedmieściu i Galerii Wejściówka „Taniec Świateł 2016”, a na statku przycumowanym na Wiśle, tuż obok Bulwaru Filadelfijskiego, na którym zgromadzi się publiczność, z koncertem plenerowym wystąpią Mezo — od ponad dekady jeden z najpopularniejszych artystów młodego pokolenia, twórca takich hitów, jak „Sacrum”, „Ważne” czy „Aniele” oraz Sara Pach — młoda, utalentowana, pochodząca z Torunia wokalistka, która zadebiutowała w maju 2015 roku singlem pt. „Siła Wiary”. W 2016 roku artyści wydali wspólny singiel zatytułowany „Niepodzielni”.

Centralnym punktem obchodów Święta Miasta będzie piątek, 24 czerwca. Z uwagi na fakt, iż jest to jednocześnie dzień zakończenia roku szkolnego, na scenie plenerowej znajdującej się na Rynku Staromiejskim, w godzinach popołudniowych odbędzie się wręczenie dyplomów i świadectw najlepszej toruńskiej 6. klasie. O godzinie 17.00 usłyszymy standardy jazzowe w wykonaniu Big Bandu MDK pod kierownictwem Igora Nowickiego, a w Muzeum Podróżników zaplanowano wernisaż nowej wystawy „Etiopia i różnorodność etniczna Doliny Omo”

. Uroczyste obchody Dni Torunia uświetni Msza Święta w intencji Miasta w Katedrze śś. Janów. Po mszy odbędzie się jeden z najważniejszych elementów obchodów — uroczyste odsłonięcie kolejnych katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd. Tegorocznymi laureatami są Olga Bołądź — pochodząca z Torunia aktorka teatralna i filmowa oraz Marek Żydowicz — historyk sztuki, organizator Camerimage — Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych. Partnerem Piernikowej Alei Gwiazd jest Fabryka Cukiernicza Kopernik S.A. Po zakończeniu uroczystości na Rynku Staromiejskim koncertem Marzeny Ugornej — wokalistki znanej z programu The Voice of Poland i Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pt. „Blues Symfonicznie” — zostanie zainaugurowany XX Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”.

Po koncercie na Bulwarze Filadelfijskim wystąpi teatr ognia Falco z widowiskowym spektaklem plenerowym, po którym nastąpi tradycyjne puszczanie na Wiśle wianków wyplecionych z kwiatów i ziół, wykonanych podczas warsztatów odbywających się wcześniej w toruńskich instytucjach kultury. Do godziny 22.00 będzie też można zrobić zakupy w sklepach zlokalizowanych w obrębie toruńskiej starówki, a to za sprawą odbywającej się Świętojańskiej Nocy Zakupów.

W sobotę 25 czerwca na Błoniach Nadwiślańskich odbędzie się całodzienny festyn rodzinny pn. „Bawmy się jak dzieci”, z wieloma atrakcjami dla rodzin z dziećmi.

O godzinie 9.00 rozpocznie się V Festiwal Malarstwa i Rzeźby Figurkowej, którego celem jest propagowanie malarstwa i rzeźby figurkowej jako alternatywnej formy sztuki. W samo południe, w fosie Zamku Krzyżackiego będzie można wziąć udział w IX Medievaliach, a więc w rycerskim turnieju średniowiecznym. O godzinie 13.00 rozpocznie się gra miejska łącząca zabawę i rywalizację z elementami poznania historii miasta. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem biuro@ratuszanka.pl — w temacie należy wpisać „Gram z Ratuszanką”. W sobotę, na „Początek lata z Piknikiem Sztuki” zaprasza Dom Muz, na spotkanie dotyczące tajemnicy witraży — Pracownia Witraży przy ulicy Szewskiej 8, natomiast na kociewskie popołudnie zatytułowane „Modra szejfa” — zespół Błękitna Wstęga z Gniewu.

O godzinie 16.00 na Placu Cyrkowym rozpocznie się Festiwal Kolorów. Zgodnie z tradycją tego dnia będą miały miejsce również regaty ósemek wioślarskich ze sternikiem o puchar Prezydenta Miasta Torunia, a do północy w oddziałach Muzeum Okręgowego trwać będzie III Toruńska Noc Muzealna. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać toruńskie muzea i instytucje kultury, które przygotowały wiele atrakcji dla wszystkich uczestników.

W niedzielę 26 czerwca rozpocznie się XXII Międzynarodowy Turniej Tenisa Kobiet Bella Cup 2016. Toruńskie zawody należą do najstarszych i największych imprez tego typu w Polsce. Wzdłuż ulicy Przedzamcze między godziną 11.00 a 15.00 będzie odbywał się Wolny Jarmark, a na Zamku Krzyżackim Zamkowy Festyn Integracyjny. Z kolei na Rynku Staromiejskim m.in. zobaczymy „Historię Calineczki” w wykonaniu aktorów Teatru „Baj Pomorski”, wysłuchamy audycji muzycznej „Rytmiczne wakacje”, będziemy uczestniczyć w spacerze fotograficznym (zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: info@szkola-fotograficzna.pl) oraz warsztatach „Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje” i „Programowanie na wesoło” (zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: torun@cyfrowaakademia.edu.pl), a na koniec dnia weźmiemy udział w zorganizowanym przez Dwór Artusa koncercie zespołu Akustyczna Radiostacja.

Przez wszystkie Dni Torunia, w godzinach od 10.00 do 18.00, odbywać się będzie tradycyjny Jarmark Katarzyński, podczas którego oprócz możliwości zakupu rękodzieła, pamiątek czy artykułów kolekcjonerskich będzie można przypomnieć sobie gry planszowe i podwórkowe oraz wziąć udział w warsztatach artystycznych. W piątek w Młynie Wiedzy trwać będą atrakcje pod nazwą „3… 2… 1… start!”, a w czwartek, piątek i w sobotę rozgrywane będą Mistrzostwa Europy Seniorów w szermierce. Koniec Dni Torunia to nie koniec wakacyjnych atrakcji. Program Kulturalnego Lata w Toruniu znajduje się w serwisie internetowym www.kulturalnelato.pl.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.