Emerytura olimpijczyka – ile wynosi?

0
1996
views

Z informacji money.pl zdobytych z resortu sportu wynika, że emerytowany olimpijczyk w tym roku otrzymuje świadczenie w kwocie 2623,38 zł. Oczywiście, aby mógł otrzymywać tego rodzaju sportową emeryturę warunkiem jest wcześniejsze zdobycie medalu na olimpiadzie, paraolimpiadzie lub na igrzyskach głuchych.

Dodatkowo od olimpijczyka wymagane jest ukończenie 40 roku życia, zakończenia kariery sportowej, posiadania polskiego obywatelstwa, mieszkać w Polsce lub na terenie innych krajów Unii Europejskiej, na Islandii, w Norwegii, w Liechtensteinie lub w Szwajcarii. Olimpijczyk nie może również być wcześniej karany wyrokiem prawomocnym za umyślne przestępstwo.

Jeszcze do niedawna wymagany wiek przejścia olimpijczyka na emeryturę to 35 lat. Próg ten został jednak podniesiony. Niemniej zniesiono podatek od przychodu, który wcześniej emerytowani olimpijczycy musieli odprowadzać.

Olimpijczycy otrzymują wynagrodzenia również za swoje osiągnięcia tj. medale. Wysokość wynagrodzenia wiąże się z daną dyscypliną i konkurencją, aczkolwiek ważne jest jaki medal został zdobyty.

W sportach indywidualnych medale wycenione zostały następująco: złoty – 120 tys., srebrny – 80 tys., a brązowy – 50 tys. zł.

Zd24