Ekolog Michał Paca o tym co opłaca poddawać się recyklingowi

0
1909
views

Recykling, czyli odzyskiwanie i przetwarzanie odpadów, jest prężnie rozwijającym się sektorem gospodarki. Pozwala na zminimalizowanie zużycia surowców naturalnych i mniejszą emisję toksyn do atmosfery. Najlepsze pod względem możliwości recyklingowych surowce to: szkło, aluminium i tworzywa sztuczne.

Dlaczego warto recyklingować odpady?

Wiele towarów nadaje się do ponownego wykorzystania. Odzyskując, np. szkło, plastik, metal i produkty aluminiowe, płacimy mniejsze pieniądze za odbiór śmieci, zmniejszamy ilość miejsca potrzebnego na ich składowanie i oszczędzamy energię i surowce. Odzyskanie 1 tony aluminium pozwala zaoszczędzić około 700 kg ropy naftowej i 4 tony boksytu. Rezygnując z selektywnej zbiórki odpadów, powinniśmy pogodzić się z koniecznością uiszczania wyższych opłat za wywóz śmieci. – Tylko wyraźne rozgraniczenie odpłatności za wysiłek segregowania, będzie w warunkach polskiego społeczeństwa miało realny wpływ na kształtowanie postaw proekologicznych i nastawionych na bardziej świadome gospodarowanie odpadami, już na poziomie gospodarstw domowych – podkreśla Michał Paca, ekolog, ekspert branży gospodarki odpadami i prezes firmy Ziemia Polska.

Jakie surowce można odzyskiwać?

Surowce najlepsze pod względem recyklingowym to szkło, aluminium i tworzywa sztuczne. Produkty szklane nadają się do całkowitego recyklingu i mogą być przetwarzane w nieskończoność. Jeden powtórnie użyty szklany słoik pozwala zaoszczędzić energię równą 4-godzinnej pracy żarówki o mocy 100W i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych uwalnianych do środowiska. Odzysk aluminium jest istotny ze względu na wysokie koszty wyprodukowania tego surowca z nieodnawialnych rud boksytu. Recykling tworzyw sztucznych oszczędza energię i ropę naftową. Z odzyskanych plastikowych butelek można wyprodukować, np. odzież sportową, obuwie, plecaki, rury lub zbiorniki.

O możliwości odzyskania surowców możemy pomyśleć już na etapie robienia zakupów. Warto wówczas korzystać z toreb wielokrotnego użytku i sięgać po produkty zapakowane w biodegradowalne opakowania. Dobrą praktyką jest też rezygnacja ze zbędnych opakowań, np. zakup kiści bananów bez umieszczania ich w foliowym woreczku.