Benzyna ze śmieci może być konkurencją dla tradycyjnego paliwa?

0
2139
views

Śmieci coraz częściej wykorzystywane są do wytwórstwa nowego produktu. Firma Technologie Recyklingu Adam Hańderek ma wyjątkowy patent na wytwarzanie paliw ze śmieci.


My mamy patent na pełnowartościowe paliwo.

Było badane już przez Przemysłowy Instytut Motoryzacyjny (PIMOT) oraz przez Orlen. Laboratoria potwierdziły, że to zwykły diesel lub benzyna’’ – powiedział dla money.pl Jan Kiraga z TRAH, współtwórca wynalazku.
Przedstawiciele firmy dodają, że z 1 kg odpadów można wyprodukować 1 l paliwa, a proces jest zupełnie bezpieczny dla środowiska.

Część powstałego w trakcie depolimeryzacji gazu zasila reaktor. Proces przetwarzania polimerów na paliwa trwa natomiast ok. kilku godzin.

Jeśli chodzi o kwestie finansowe, to wytwarzanie paliw z odpadów jest dużo tańsze, niż w przypadku zakupu, oraz przerabiania ropy naftowej.

Nasz biznesplan zakłada, że nawet jeśli musielibyśmy płacić za śmieci 150 zł za tonę, to i tak będzie się to opłacać. Jesteśmy w stanie zaoferować produkt tańszy o ponad 10 proc.’’ – tłumaczy dyrektor projektu, Maciej Kowalczyk.

 

Wiadomości