Nie wyrzucaj pieniędzy przez okno – postaw (na) dom pasywny

0
2779
views

Rozwiązania energooszczędne stosowane przy budowie domu pasywnego wymagają zainwestowania większej ilości pieniędzy. Mimo tego są korzystne, pozwalają bowiem na płacenie mniejszych rachunków. Inwestycja po jakimś czasie się zwraca.

Nic dziwnego, że budownictwo pasywne cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Co powinniśmy wiedzieć przed przystąpieniem do budowy domu energooszczędnego?

„Jeśli zdecydowaliśmy się na budowę domu pasywnego, musimy pamiętać o odpowiednim doborze działki, tak aby była jak najbardziej nasłoneczniona. Warto też zainteresować się tym, czy w danej gminie czy powiecie istnieje program wsparcia finansowego na budowę domu pasywnego” – radzi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Paweł Trzciński, ekspert firmy Budvar.

Dobry dom pasywny musi charakteryzować się przede wszystkim wysokim współczynnikiem energooszczędności, a także dobrą cyrkulacją powietrza.

Budynek powinien być zarówno właściwie zaprojektowany, jak i wykonany przy użyciu odpowiednich materiałów, o jak najmniejszym współczynniku przenikania ciepła. Bardzo ważne jest należyte zaizolowanie przegród zewnętrznych oraz dachu.

Energooszczędne produkty są droższe od tradycyjnych. Różnica cenowa nie zawsze jest jednak bardzo duża. Przykładem są okna. Te o zwiększonej liczbie komór i lepszym współczynniku przenikania ciepła można kupić w zbliżonej cenie do standardowych. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy okna, które wybieramy, są potrójnie uszczelnione i wystarczająco oszklone.

Nie tylko wybór produktu ma jednak znaczenie. Aby okna były szczelne, zapewniały ciepło w domu oraz chroniły przed hałasem, muszą zostać właściwie zamontowane.

Nie mogą powstać mostki termiczne. „Na rynku jest wiele firm, które specjalizują się w tzw. ciepłym montażu, i takie rozwiązania należy wybierać” – mówi ekspert.

infowire.pl