Całkowity koszt kredytu gotówkowego? Bank wcale nie musi sprawdzać cię w BIK-u

0
1171
views

Decyzja o wzięciu kredytu gotówkowego nie może być podjęta impulsywnie. Przed zaciągnięciem zobowiązania finansowego trzeba uzyskać rzetelne informacje o ofercie kredytowej, tak żeby nie zaskoczyły nas żadne ukryte koszty. Najlepiej wypytać o szczegóły doradcę w placówce bankowej i dokładnie przeczytać warunki umowy. W niektórych bankach są jednak pewne utrudnienia…

Jednym z nich jest to, że w placówkach części banków nie możemy dowiedzieć się o parametrach kredytu ot tak: konieczne jest okazanie dokumentu tożsamości i doradca musi nas sprawdzić w Biurze Informacji Kredytowej. „Banki dzielą się na dwie kategorie. Pierwszą – tworzą instytucje, w których bez dowodu w zasadzie nie można uzyskać żadnych informacji o ofercie kredytowej.

Do drugiej kategorii należą banki, w których informacje o okresie kredytowania, wysokości raty i podstawowych parametrach kredytu dostaniemy bez dowodu” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Łukasz Stolarczyk, dyrektor Biura Jakości Obsługi Klienta w Getin Noble Banku. Oczywiście jeśli ostatecznie zdecydujemy się na kredyt i będziemy chcieli podpisać umowę, dokument tożsamości będzie wymagany już w każdym banku. Oprócz tego będziemy musieli mieć ze sobą jakiś dokument potwierdzający wysokość oraz źródło naszych dochodów.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego? Przede wszystkim należy dobrze się zastanowić, jak dużo pieniędzy potrzebujemy, na jak długo chcemy wziąć kredyt i czy mamy wystarczające dochody, aby spłacać raty. Pamiętajmy, że przy wydłużeniu okresu kredytowania będą one niższe. Po drugie trzeba sprawdzić koszty kredytu. Niestety większość banków, prezentując swoją ofertę, informuje tylko o wysokości raty, bez podania, co się na nią składa.

W niektórych przypadkach doradcy mówią nam także o prowizji i oprocentowaniu. Pełne dane w formie papierowej otrzymujemy bardzo rzadko. Zwykle o całkowity koszt kredytu musimy dopytać. Oprócz tego uważnie przyjrzyjmy się „promocjom”, gdyż w rzeczywistości nie zawsze są one korzystne. Poza tym przemyślmy, czy opłaca się nam skorzystać z ubezpieczenia kredytu. Czasami pozwala to zapłacić mniejszą prowizję czy dostać niższe oprocentowanie, a zawsze mamy dodatkową ochronę.

Zaciąganie kredytów gotówkowych w placówkach bankowych stanowiło przedmiot zainteresowania w najnowszej edycji badania Instytucja roku. „Podczas drugiej w tym roku edycji badania jakości obsługi klienta w placówkach bankowych zajmowaliśmy się braniem kredytu gotówkowego.

Niestety w tym przypadku poziom jakości obsługi klienta znacznie odbiega od tego, z którym mieliśmy do czynienia, kiedy byliśmy zainteresowani kontem osobistym. Liderami tej edycji są Raiffeisen Polbank, Getin Noble Bank oraz mBank” – informuje Marcin Łukaszewski, twórca badania.

infowire