Projekty domów: ekologiczne i energooszczędne

0
2578
views

Maksymalnie energooszczędny dom nie wymaga doprowadzania energii z zewnątrz. To ideał, jednak jego osiągnięcie wiąże się z koniecznością poniesienia odpowiednio wysokich nakładów inwestycyjnych.

Dążąc do energooszczędności, zazwyczaj nie stawia się aż tak wysokich celów. Koszty i wyrzeczenia poniesione na dodatkowe instalacje i zapewnienie budynkowi doskonałej szczelności mogą zniechęcać. A nie o to przecież chodzi, aby dążenie do energooszczędności przesłoniło pozostałe wytyczne stawiane przyszłemu domowi.

Dom energooszczędny – wybór projektu i działki

Jeśli jednak ochrona środowiska leży nam na sercu, dążymy do zminimalizowania emisji dwutlenku węgla i ograniczenia wydatków na ogrzewanie, to warto przyjrzeć się jak poszczególne elementy związane z budową domu wpływają na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów.

Kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego projektu, ale nie bez znaczenia pozostaje także usytuowanie i ukształtowanie działki, na której dom ma być zbudowany

Za najłatwiejsze do optymalnego zagospodarowania uważa się nieruchomości usytuowane na łagodnym zboczu południowym. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo specyficzne uwarunkowania terenu mogą wymagać projektu przygotowanego na indywidualne zamówienie.

Usytuowanie budynku energooszczędnego na działce

W kontekście energooszczędności niezwykle istotne jest właściwe usytuowanie budynku względem stron świata. Od strony południowej powinny znaleźć się duże przeszklenia, które zimą pozwolą maksymalnie wykorzystać ciepło promieni słonecznych. Z tej strony planuje się więc wszystkie pomieszczenia o charakterze dziennym.


Od strony północnej umieszcza się znacznie mniej okien. To dobra lokalizacja na kuchnię i pomieszczenia gospodarcze. We wnętrzach warto przy tym zachować strefy buforowe. Dotyczy to zwłaszcza oddzielenia garażu za pomocą dodatkowego pomieszczenia od ogrzewanej części wnętrz.

Prosta bryła w budynku energooszczędnym

Przy wykorzystaniu przemyślanych rozwiązań można uzyskać oszczędności wynoszące co najmniej kilkanaście procent. Jak już zostało powiedziane – wybór odpowiedniego domu ma tutaj znaczenie nie do przecenienia. Oczywiście im mniejsza powierzchnia domu, tym łatwiej ograniczyć koszty jego ogrzewania.


Nie bez wpływu pozostaje również kształt bryły. Najprościej o utrzymanie ciepła w domu, który posiada zwartą formę. W budynku piętrowym lub z poddaszem użytkowym łatwiej ograniczyć wydatki na ogrzewanie niż w domu parterowym o zbliżonej powierzchni i ociepleniu.

Korzystnie powinien przy tym prezentować się stosunek przegród zewnętrznych do kubatury budynku. Wszystko po to, aby jak najbardziej ograniczyć ryzyko pojawienia się strat ciepła. W tym kontekście niebagatelne znaczenie mają takie wydawałoby się szczegóły jak lukarny, balkony czy wykusze. Najlepiej ich unikać. Im prostsza bryła domu, tym łatwiej o jego energooszczędność.

Budowa domu energooszczędnego – jakie wybrać materiały budowlane?

Podczas budowy domu energooszczędnego uważnie trzeba wybierać materiały. Szczególnie dotyczy to ścian zewnętrznych, podłóg i stropu. Dla uzyskania odpowiednich parametrów cieplnych pomocne jest także zastosowanie odpowiedniej izolacji, która spełni zakładaną funkcję tylko wówczas, gdy zostanie w prawidłowy sposób ułożona.

Wszelkie przewężenia lub przerwania spowodują powstawanie mostków termicznych, czyli miejsc, przez które będzie uciekać ciepło. W hermetycznym budynku szczelne muszą być nie tylko ściany i dach, ale także drzwi i okna. Nie warto więc oszczędzać na zakupie tych ostatnich.

Odpowiednio rozmieszczone okna powinny przepuszczać energię słoneczną i jednocześnie minimalizować straty ciepła. Do poprawienia efektywności energetycznej budynku ponadto przyczynią się urządzenia do automatycznej regulacji działania instalacji grzewczych, wysokosprawne kotły oraz wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.