Możliwy poślizg w wydobyciu łupków

0
1014
views

Firmy poszukujące gazu łupkowego zamierzają wykonać w tym roku tylko 18 odwiertów – wynika z informacji "Rzeczpospolitej".

Gazeta zauważa, że w tej sytuacji oddala się ewentualne rozpoczęcie wydobycia gazu łupkowego na skalę przemysłową, którego resort skarbu oczekiwać za trzy lata.

Najwięcej – po cztery odwierty – chcą przeprowadzić amerykański Chevron oraz włoskie Eni. Obecne plany – czytamy w "Rzeczpospolitej" – to zdecydowanie za mało, aby zrealizować ambitne plany resortu skarbu, który chce, by liczba odwiertów systematycznie rosła, osiągając 200 w 2014 roku oraz 100 w roku 2020.

Składane deklaracje są porównywalne z tym, co udało się zrobić w ubiegłym roku. Wówczas firmy wykonały 13 odwiertów. "Rzeczpospolita" zauważa, że niedosyt widać zwłaszcza w działaniach firm związanych ze Skarbem Państwa. W ubiegłym roku wykonały one dwa odwierty poszukiwawcze. PGNiG na obszarze koncesji Wejherowo, a Orlen Upstream w okolicach Wierzbicy. Podobnie miało być w tym roku, ale na szczegóły trzeba będzie jeszcze poczekać.

Więcej na ten temat – w "Rzeczpospolitej".