Zmiany ws. zatrudniania obcokrajowców

0
1506
views

Wraz z wejściem nowego roku polskich pracodawców zatrudniających pracowników ze wschodu będą obowiązywać nowe przepisy prawa.

Otóż będzie to nowy rodzaj umowy, praca dla ciebie, która zezwala na pracę sezonową umożliwiając tym samym legalny pobyt, oraz pracę w Polsce na okres dziewięciu miesięcy w ciągu roku.

Do tej pory obcokrajowcy mogli być zatrudniani na okres o połowę krótszy, jednakże zapotrzebowanie na pracowników zza wschodniej granicy jest na tyle duże, że przedłużenie pobytu okazało się niezbędne.

,,Dotyczy to tylko i prac sezonowych, czyli obejmie głównie rolnictwo i turystykę’’ – wyjaśnia Monika Banyś z Personnel Service, specjalizującej się w rekrutacji pracowników ze Wschodu.

Jak mówi ekspertka pracodawcy będą musieli wykazać się dwoma podstawowymi warunkami podczas chęci zatrudnienia obcokrajowca ze wschodu.

,,Po pierwsze, będą musieli zaproponować Ukraińcowi takie samo wynagrodzenie, jakie oferują Polakom na analogicznym stanowisku. Po drugie, będą musieli udowodnić, że starali się o pozyskanie do pracy Polaków, ale nie było to możliwe’’ – podkreśla Monika Banyś.