Mało ekologii w produktach ekologicznych

0
1077
views

Inspekcja Handlowa wzięła pod lupę towary ekologiczne chcąc sprawdzić czy są one tak doskonałej jakości jak zachwalają producenci. Niestety okazało się, że 22 proc. produktów ekologicznych nie spełnia określonych wymogów, co wiąże się z wysokimi karami.

Podczas ostatniej kontroli wykazano 20 proc. nieprawidłowości, co oznacza, że przedsiębiorcy trudniący się produkcją ekologicznych towarów nie przestrzegają zasad. Jeśli chodzi o produkty spożywcze przynajmniej 95 proc. składników powinna być produkowanych metodami naturalnymi – inaczej nie mogą być oznaczane jako bio.

Kary, które przewiduje się dla przedsiębiorców oszukujących klientów to od tysiąca zł nawet do 10 proc. ogólnych przychodów. Polski rynek ekologicznych towarów, a dokładnie jego wartość określa się na 700 mln. zł.

– ,,Biorąc pod uwagę specyfikę rynku i zaufanie, jakie konsumenci chcieliby mieć do produktów ekologicznych, ten odsetek można uznać za dość wysoki’’ – powiedział na temat wyniku ostatniej kontroli zastępca dyrektora Departamentu Inspekcji Handlowej w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Dariusz Łomowski.

 

 

Zd24