Polska otrzymała antynagrodę za rynek mocy

0
1769
views

Europejczycy wybrali trzy najgorsze formy subsydiowania paliw kopalnych, wskazując państwa wspierające brudną energię w najbardziej spektakularny sposób. Polska zdobyła niechlubne drugie miejsce.

Zwycięzcami konkursu 2018 European Fossil Fuel Subsidies Awards są rządy, które marnują pieniądze podatników na dotacje dla paliw kopalnych. W tym roku na podium stanęła również Polska, otrzymując antynagrodę za wprowadzenie rynku mocy.
Wspomniany system teoretycznie miał zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne państwa poprzez zapewnienie stabilności dostaw energii. Jednak w praktyce będzie zapewniał jedynie wsparcie finansowe dla przestarzałych elektrowni węglowych.

Jak widać, Europejczycy, w tym też Polacy, nie chcą dopłacać do energetyki, która zanieczyszcza środowisko. Mam nadzieję, że po raz ostatni nasz kraj otrzymał tak niechlubne wyróżnienie za dotowanie energetyki węglowej.
Jest szansa, że zbliżające się unijne negocjacje zmian legislacyjnych w zakresie funkcjonowania wewnętrznego rynku energii w UE ograniczą możliwość przyznawania tego typu wsparcia dla energetyki węglowej – podkreśla Anna Ogniewska z Greenpeace Polska.

Pierwsze miejsce w konkursie otrzymała Portugalia za wydanie pozwolenia krajowym spółkom gazowniczym i naftowym na odwierty w południowej prowincji Alentejo, należącej do chronionej strefy różnorodności biologicznej.

Natomiast Hiszpania zdobyła brązowy medal za subsydiowanie węgla na skąpanych w słońcu Balearach, które mają idealne warunki do tego, aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię z odnawialnych źródeł, w tym głównie fotowoltaiki.

 

CAN Europe, organizator plebiscytu, wręczył także specjalną nagrodę samej Unii Europejskiej za rozwój infrastruktury gazowej. W latach 2014-2016 UE wydała średnio 4 miliardy euro na paliwa kopalne. Większość tych środków zostało przeznaczonych na takie projekty, jak Gazociąg Transadriatycki (TAP) czy Transanatolijski (TANAP).

European Fossil Fuel Subsidies Awards jest organizowany przez Climate Action Network Europe, największą europejską koalicję organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną klimatu i energią, liczącą ponad 140 członków z aż 30 krajów. CAN Europe reprezentuje niemal 44 miliony obywateli.