Jaki wertykulator spalinowy?

0
4973
views

Jeżeli po zimie zauważymy, że nasz trawnik przestał atrakcyjnie się prezentować, może być to wina zbitej warstwy pędów, chwastów i kłączy, która wytworzyła się na nim pod zalegającym śniegiem. Aby się jej pozbyć, konieczny będzie wertykulator. Jaki sprzęt wybrać, aby trawnik odzyskał swoją świetność?

Co daje wertykulator?

Wertykulator to urządzenie, które dzięki pionowym nożom przecina warstwę filcu, tworzoną przez zbite pędy, kłącza, chwasty i obumarłą trawę. Blokuje ona korzeniom trawy dostęp do wody i składników odżywczych , przez co trawnik zaczyna żółknąć i przestaje atrakcyjnie wyglądać.

Warstwa filcu jest groźna dla trawnika z jeszcze innego powodu. Tworzy wręcz idealne środowisko do rozwoju grzybów i bakterii chorobotwórczych, które negatywnie wpływają na trawę, prowadząc do jej obumierania.

Wertykulator nacina podłoże, dzięki czemu następuje rozluźnienie i spulchnienie gleby. W ten sposób do gruntu dostaje się optymalna ilość powietrza, wody i składników odżywczych, co gwarantuje przyrost masy korzeniowej, a tym samym intensywny wzrost trawy. Sprzęt ten pozwala zatem zachować zdrowie, odpowiednią kondycję i ładny wygląd trawnika. Nie może go zatem zabraknąć wśród narzędzi każdego wielbiciela zieleni.

Jaki wertykulator wybrać?

Na rynku znajdziemy wertykulatory w wersji ręcznej, elektrycznej, akumulatorowej i spalinowej. Każdy z tych wariantów ma swoje wady i zalety. Warto jednak szczególnie dobrze przyjrzeć się opcji spalinowej. Gwarantuje ona bowiem najlepsze efekty w najkrótszym czasie.

Wertykulator spalinowy – zalety:

 • duża moc, która przekłada się na największą wydajność i skuteczność spośród wszystkich dostępnych na rynku wariantów
 • wygoda użytkowania – sprzęt nie musi być podłączany do sieci ani ładowany
 • niskie koszty eksploatacji
 • sprawna, szybka praca
 • dostępność wariantów jezdnych, dzięki czemu możemy wykonać aerację bez jakiegokolwiek wysiłku
 • łatwa obsługa sprzętu
 • nieograniczony zasięg działania

Wertykulator spalinowy – wady: 

 • głośna praca
 • emisja spalin
 • spora waga
 • konieczność wykonywania zabiegów konserwujących

Wertykulator spalinowy to urządzenie, które najlepiej sprawdzi się w przypadku dużych trawników – od 800 m2 wzwyż. Poniżej tej wartości zwykle stosuje się urządzenia elektryczne, co jednak może być kłopotliwe, gdyż wymagają one podłączenia do prądu. Jeżeli zatem nie chcemy stosować przedłużaczy lub instalować dodatkowego gniazdka w ogrodzie, nawet w przypadku mniejszych trawników warto używać wertykulatorów spalinowych. Wówczas jednak nie muszą być to urządzenia o najwyższej mocy.

Wybierając wertykulator spalinowy, należy zwrócić szczególną uwagę na następujące parametry techniczne:

 • moc – co do zasady, im większa moc, tym większa wydajność i sprawność sprzętu. Co więcej, mocniejsze urządzenie lepiej radzi sobie z wykonywaniem zabiegów na bardzo zbitym podłożu i w większej głębokości.

Nie warto jednak przesadzać z mocą i dostosować ją do wielkości trawnika. Na rynku dostępne są urządzenia o mocy od 2,5 do 6 KM. Te najsłabsze z powodzeniem poradzą sobie z trawnikiem o powierzchni 800-1000 m2. Tych mocniejszych zaś z łatwością można używać do wertykulacji trawników sięgających nawet powyżej 2000 m2.

Pamiętać musimy jednak, że im wyższa moc, tym większe gabaryty i waga urządzenia. To zaś przekłada się na trudności w manewrowaniu sprzętem. Jeżeli zatem mamy duży ogród i potrzebujemy sprzętu o wysokich parametrach mocy, zdecydujmy się na wariant samojezdny. Ułatwi to sprawne wykonywanie zabiegu,

 • szerokość i głębokość robocza – im większa szerokość robocza, tym sprawniej wykonamy wertykulację trawnika. Zwykle waha się ona w przedziale od 35-50.

Nie mniej istotna jest również głębokość robocza. Determinuje ona bowiem skuteczność wertykulacji. Zęby sprzętu mogą mieć długość nawet 25 centymetrów. Wybierając urządzenie, warto jednak zdecydować się na takie z regulowaną głębokością. Dzięki temu będziemy mogli dostosować parametr do aktualnych potrzeb trawnika.

 • waga – zwykle mieści się ona w przedziale 10-40 kilogramów, przez co urządzenia te zalicza się do kategorii stosunkowo ciężkich. Jeżeli zależy nam zatem na komforcie obsługi, warto się zastanowić nad kupnem wariantu samojezdnego. W takim przypadku nie musimy pchać urządzenia. W naszej gestii pozostaje jedynie optymalne manewrowanie nim,
 • akcesoria dodatkowe – usprawniają i ułatwiają one pielęgnację ogrodu. Zalicza się do nich kosz, który ułatwi gromadzenie i usuwanie odpadków, czy też składana rączka ułatwiająca transport i przechowywanie sprzętu.

Wśród innych godnych polecenia urządzeń przeznaczonych do pielęgnacji trawnika wymienia się aerator. Podobnie jak wertykulator może on występować w czterech podstawowych wariantach – ręcznym, elektrycznym, akumulatorowym i spalinowym. Służy do napowietrzania gleby i warto go stosować wraz z wertykulatorem, dzięki czemu z łatwością przywrócimy naszemu trawnikowi ładny, zdrowy wygląd.

Podsumowując, wybierając sprzęt do ogrodu, warto dostosować jego parametry techniczne do wielkości posesji. Wówczas zyskamy pewność, iż nasz sprzęt nie zawiedzie nas podczas prac pielęgnacyjnych.