W 2018 roku upadło już ponad 580 firm

0
1356
views

Polska gospodarka miała kwitnąć natomiast z raportu Euler Hermes wynika, że padł niechlubny rekord bo od początku roku swoją niewypłacalność ogłosiło aż 580 firm, w raporcie nie uwzględniono indywidualnej działalności gospodarczej.

Oczywiście nie we wszystkich branżach możemy dostrzec ta samą liczbę bankructwa, aczkolwiek największa skala dotyczy branży transportowej i produkcyjnej (wzrost o 29 proc. w porównaniu do 2017 roku).

,,Od początku roku do końca lipca 2018 roku opublikowano informacje o niewypłacalności 580 podmiotów. Oznacza to 14 proc. wzrost ich liczby w porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku.

Znamiennym dla zobrazowania obecnej kondycji polskich przedsiębiorstw jest fakt, iż ubiegłoroczny wynik liczby niewypłacalności po 7 miesiącach tj. 511 podmiotów, w tym roku został osiągnięty miesiąc wcześniej, już w I półroczu 2018 roku’’ – czytamy w cytowanym przez PAP komentarzu do raportu.

Główne przyczyny niewypłacalności wyżej wymienionych branż to m.in. wzrost kosztów prowadzenia działalności tj. płace dla pracowników, niskimi marżami, które są spowodowane rozdrobnieniem na rynku, oraz dużą konkurencją cenową.

Warto nadmienić że upadające firmy to utrata blisko 20 000 miejsc pracy.

 

Julian Z. Pankiewicz, Zd24