Nie wszystkie chwyty dozwolone w sprawdzaniu pracowników

0
842
views

Urząd Ochrony Danych Osobowych uznał za niedozwolone niektóre z metod sprawdzana kandydatów i pracowników. Do kwestii związanych z prawem pracodawcy do kontroli pracowników w firmie pracodawca powinien podchodzić bardzo ostrożnie.

Do niedozwolonych należy sprawdzanie potencjalnego pracownika na Facebooku, ewidencja czasu pracy za pomocą linii papilarnych, kopiowanie jego dowodu osobistego czy wypytywanie o pracownika jego wcześniejszego pracodawcę.

Poradnik RODO, który został zaprezentowany przez UODO ma na celu pomóc pracownikom, ale także pracodawcom.

,,Ta publikacja jest reakcją na sygnały, jakie docierają do Urzędu w związku z wątpliwościami i niejasnościami interpretacyjnymi związanymi ze stosowaniem przepisów RODO, ale również przepisów szczególnych, które dotyczą np. monitorowania pracownika w związku ze zmianami kodeksu pracy’’ – powiedziała podczas prezentacji poradnika prezes UODO Edyta Bielak-Jomaa, cytowana przez Polską Agencję Prasową.

Pracodawca może natomiast monitorować służbową pocztę, lub mieć kontrolę nad pracownikiem za sprawą GPS po ówczesnym poinformowaniu pracownika o tym urządzeniu.

 

 

Julian Z. Pankiewicz, Zd24