Dowiedz się jak prywatni pożyczkodawcy oszukują naiwnych w potrzebie

0
2427
views

Wszelkiego rodzaju zobowiązania finansowe zawsze związane są z pewnym ryzykiem. Nie jest istotne czy konsument posiada zadłużenie względem banku czy pozabankowej instytucji pożyczkowej. Bowiem w obu przypadkach jeśli zaniechane zostaną spłaty, wówczas rozpoczyna się wielka machina odzyskiwania należności. Szczególnie niebezpieczne są niestety prywatne pożyczki, których ogłoszenia krążą na internetowych portalach ogłoszeniowych.

Jak to się dzieje?

Grupą docelową są zawsze osoby mające nóż na gardle, zadłużone, nie mające szans na kredyt bankowy lub osoby potrzebujące znacznie więcej niż to co oferują te instytucje pożyczkowe, które najbardziej liberalnie podchodzą do weryfikacji zdolności kredytowej.

Ofiarami oszustów oferujących pożyczki na atrakcyjnych warunkach są osoby, które bezgranicznie ufają w internetowe ogłoszenia, nie mają wiedzy na temat weryfikacji wiarygodności firmy i potrzebują pieniędzy teraz, nierzadko bardzo pokaźnej kwoty.

Niestety bardzo często oszustwa te są utożsamiane z uczciwymi pożyczkodawcami działającymi zupełnie legalnie i w pełni zgodnie z prawem. Społeczeństwo ma niewielką wiedzę na temat produktów kredytowych i pożyczkowych, dodatkowo na opinię publiczną wpływają również takie afery jak dobrze wszystkim znana Amber Gold.

Generalnie przyjęło się, że wszystkie pożyczki, które nie pochodzą od banków lub od rodziny [1] są podejrzane, nieuczciwe i żerują na ludzkiej krzywdzie. Warto jednak w tym miejscu dodać, że w ostatnich latach, szczególnie w Polsce zaufanie do banków również zostało mocno nadszarpnięte przez kredyty we frankach szwajcarskich.

Mimo powszechnego pojmowania pożyczek pozabankowych jako oszustwa i próby wyłudzenia pieniędzy, nie brakuje chętnych na te wyjątkowo niebezpieczne oferty.

Część ogłoszeń, z których dowiadujemy się, że prywatny pożyczkodawca ma w posiadaniu zarobione wcześniej pieniądze i chce je pomnażać przez pożyczanie potrzebującym, wygląda dość amatorsko.

Jednak dla niektórych nie ma to znaczenia i postępują zgodnie ze wskazówkami aby finalnie otrzymać szybką pożyczkę na dobrych warunkach.

Nieco trudniej jest zweryfikować przeciętnemu internaucie portale, które funkcjonują na wzór witryn znanych instytucji pożyczkowych lub wiodących rzetelnych porównywarek. Te oferują błyskawiczne wysłanie wniosków do pożyczkodawców, którzy gotowi są udzielić wszelkich pieniędzy jeszcze dziś.

Jakie są skutki wysłania wniosku o pożyczkę prywatną z niewiadomego źródła?

Wniosek o przyznanie pożyczki, czego nie trzeba chyba wyjaśniać, zawiera dane osobowe, teleadresowe, nierzadko też wymaga dołączenia skanu dowodu osobistego i innych dokumentów potwierdzających tożsamość.

Zwykły użytkownik internetu nawet nie zdaje sobie sprawy jak cenne są jego dane i jak wiele można na nich zarobić. Właśnie po to powstają podobne portale aby móc te dane wyłudzić, a następnie odsprzedać wielkim koncernom różnej maści (szczególnie bankom, parabankom itd.) i co gorsza – prywatnym inwestorom, którzy mają umiejętności w spieniężeniu takich danych z tragicznym skutkiem dla ofiary.

A jakie to skutki? Otóż, zdarza się, że na wyłudzone dane osobowe zakładane są konta bankowe w krajach na całym świecie, zaciągane są kredyty, pożyczki. Ofiary zostają również wmanipulowane we wszelkiej maści prowizje, opłaty itd., nie mając wiedzy, że taki stan rzeczy nie ma prawa bytu.

Wielu oszukanych z obawy przed sprawami sądowymi, komornikami, płaci wyłudzone pieniądze nie wiedząc nawet, że są one wyssane z palca, a wezwania do zapłaty, pisma upominawcze i ostateczne zawiadomienia nie mają żadnej wartości prawnej.

Są też tacy, którzy nie godzą się na spłacanie wyłudzonego zobowiązania i unikają kontaktu z wierzycielem licząc na przedawnienie długu [2].

Uważaj na pożyczki z zastawem nieruchomości

Inną grupę prywatnych inwestorów stanowią osoby mające realnie duże pieniądze i gotowi są pożyczyć je każdemu kto posiada nieruchomość z nieobciążoną hipoteką, którą będą mogli zastawić.

Prywatny inwestor rzecz jasna udzieli pożyczki na pewną część wartości nieruchomości (np. 60 %) tak aby w momencie zaniechania spłaty pożyczki, opłacało się ją przejąć i dużo na niej zarobić.

Możliwie najmniej tragicznym w skutkach okazuje się handel danymi w celach marketingowych. Ofiara będzie miała problem z dużą ilością telefonów z ofertami pożyczek i innych produktów.

Może się również nastawić na zalewanie poczty elektronicznej masą spamu. W takim wypadku nie ma możliwości na kontrolę swoich danych. Mogą one trafić wszędzie.

Jak nie dać się oszukać?

Sprawa jest z pozoru dość prosta. Grunt to zweryfikować daną firmę w Rejestrze Firm Pożyczkowych oraz korzystać tylko ze sprawdzonych porównywarek. Warto również pamiętać, że nie zawsze rozwiązaniem na kłopoty finansowe jest kolejna pożyczka.

Opracowanie planu spłaty zadłużenia, zgłoszenie się do takich doradców jak Antywindyk.pl, dogadanie się z wierzycielem to zawsze dobre rozwiązanie na część kłopotów finansowych.

Przypisy:

[1]. Pożyczka od członka rodziny – https://zgasryzyko.pl/baza-wiedzy/pozyczka-od-rodziny/

[2]. Przedawnienie długu – https://zgasryzyko.pl/baza-wiedzy/przedawnienie-dlugu-kiedy-nastepuje-jak-napisac-wniosek/