Dzienne domy dla osób starszych

0
1136
views

Biorąc pod uwagę kilkanaście lat wstecz dorosłe i pracujące dzieci czy wnuki nawet jeśli chciały nie miały możliwości zajmować się swoimi bliskimi, którzy osiągnęli już pewien wiek i nie bardzo są samodzielni. Jedynym rozwiązaniem był dom pomocy społecznej na tzw. stałe. Rodzina co prawda miała możliwość odwiedzania, aczkolwiek czasami z racji na odległość nie było to częste.

Dziś takie domy również istnieją, ale powstały także inne tj. dzienny dom opieki, gdzie jak sama nazwa wskazuje seniorzy spędzają dzień, a następnie wracają do domu rodzinnego. Czy może być lepsze rozwiązane? Otóż, dla rodzin które chcą mieć przy sobie swoich starszych rodziców nie ma lepszego rozwiązania. Młodość jest po to, aby z niej czerpać. Rozwój zawodowy, pasje, spotkania towarzyskie. Nie trzeba sobie tego odmawiać ze względu na opiekę starszych osób w rodzinie, ale też nie trzeba ich oddawać pod stałą opiekę domów pomocy społecznej. Można wszystko pogodzić, co zapewniają nam domy dzienne dla seniorów. Bliżej na ten temat możemy dowiedzieć się na http://fundacjawerwa.pl/, czyli stronie fundacji, która o tym rozwiązaniu wie bardzo dużo. Dlatego, jeśli w naszej rodzinie jest osoba starsza, która nie do końca ze wszystkimi czynnościami radzi sobie sama, a my musimy pracować i normalnie funkcjonować nie musimy się martwić, gdyż za pomocą domów dziennych, które zostały stworzone z myślą o tego rodzaju sytuacjach generalnie nie ma problemu.

Co oferują takie domy?

Dzienne domy dla seniorów oferują przede wszystkim opiekę. Możemy być pewni, że nasz senior nie będzie zdany sam na siebie w wielu kwestiach, w których sam sobie by nie poradził. Następnie większość tego rodzaju domów gwarantuje szereg rozrywek od muzyki po robótki manualne. Oczywiście wszystko jest przygotowane względem możliwości danych seniorów i żaden z nich nie jest zmuszany do robienia czegokolwiek, aczkolwiek zachęcany do różnych czynności, na które zdrowie, oraz sprawność fizyczna mu pozwala. Dodatkowo w owym domu spotykają się wyłącznie seniorzy w związku z czym tematów do rozmów i wspomnień nie brakuje. Zanim dojdzie do porozumienia w kwestii korzystania przez seniora z takiego domu rodzina najpierw jest poinformowana o wszelkich możliwych zajęciach, posiłkach itp. Jeśli mamy jakieś uwagi dotyczące pobytu seniora w owym domu musimy je zgłosić. Mowa tutaj o tym czego sam nie może wykonywać, bądź też czego nie może spożywać itp. Niemniej trzeba zaznaczyć, że dla osoby starszej przebywanie kilka godzin dziennie w takim domu z opieka i osobami w takim podobnym wieku, to duża odskocznia od codzienności.

Alternatywa dla rodzin

Jak już zostało wspomniane w dawnych czasach rodziny nie miały takiej alternatywy, jakim jest dzienny dom dla seniorów. Musiały wybierać między rezygnacją z własnego rozwoju zawodowego, a domami opieki na stałe. Obecne już nie muszą tego robić, gdyż dzienne domy dla osób starszych zapewniają im komfort w danej sytuacji. Faktem jest, iż niektórzy decydują się na oddanie osoby starszej do domu opieki na stałe i odwiedzają je raz na jakiś czas. Mimo to coraz więcej osób stara się, aby rodzice czy dziadkowie byli z nimi do końca. Zapewne pomysł na powstanie takich domów narodził się z prostego powodu, a mianowicie jako wyjście na przeciw kochającym się wielopokoleniowym rodzinom. Teraz mają możliwość bez żadnych przeszkód mieszkać razem, ale też nie rezygnować z własnego życia w jakie wpisany jest rozwój zawodowy czy pasje. To naprawdę bardzo dużo dla owych rodzin.