Polska dalej największym placem budowy w Europie?

0
1218
views

W najbliższych latach Polska będzie jednym z największych placów budowy w Europie. To wielka szansa dla naszej branży budowlanej – zapowiedział na początku 2018 roku
inister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Pod koniec roku wydaje się, że nie były to wyłącznie polityczne deklaracje, a sytuacja na polskim rynku budowlanym od wielu lat się poprawia. Generalni wykonawcy budowlani szukają pracowników.

Największy z nich – Budimex S.A. poprzez program Polecam Budimex szuka m.in. kilkuset inżynierów i kierowników robót, budów, kontraktów w budownictwie kolejowym, drogowym, kubaturowym i teletechnicznym. Sprawdziliśmy, jakie budowy na mapie polskich inwestycji są wyjątkowe.

Według GUS tylko w październiku bieżącego roku deweloperzy rozpoczęli budowę 16 228 mieszkań. To najwięcej w historii. Dane z ostatnich 12 miesięcy są dla firm budujących mieszkania na sprzedaż i wynajem również rekordowe. Z kolei z informacji przeanalizowanych przez firmę Home Broker, która przyjrzała się danym Głównego Urzędu Statystycznego w 12-miesięcznych okresach wynika, że w ostatnim roku rozpoczęto w Polsce budowę 134,7 tys. mieszkań na sprzedaż i wynajem.

Wyniki podsumowujące rok na polskim rynku budowniczym zdają się potwierdzać prognozy ministerstwa inwestycji i rozwoju z początku roku.

– Podliczyliśmy wstępnie nasz potencjał rozwojowy w obszarze infrastruktury do roku 2030 – to ponad 140 miliardów euro. Więc Polska na pewno będzie jednym z największych placów budowy w Europie w najbliższych latach. To jest niewątpliwie wielka szansa dla naszej branży budowlanej – oświadczył prawie 12 miesięcy temu podczas otwarcia targów przemysłu budowlanego w Poznaniu minister Kwieciński.

W podobnym tonie wypowiadał się minister budownictwa Andrzej Adamczyk, według którego „Polska jest dzisiaj olbrzymim placem budowy nie tylko w budownictwie kubaturowym, ale i liniowym”.

Co więcej, politycy w kolejnych latach również zapowiadają dalsze inwestycje, które są związane z rządowym programem. Na koniec 2019 roku w uruchomionych inwestycjach ma znaleźć się 100 tysięcy mieszkań – zapowiada ministerstwo w najnowszym komunikacie.

 

Materiał powstał przy współpracy z partnerem: Budimex