Wynagrodzenia w działach finansowo-księgowych wzrastają.

0
1694
views

Jak wynika z raportu Randstad Polska, wynagrodzenia w działach finansowo-księgowych dynamicznie rosną. Nastanie rynku kandydata spowodowało, że pracodawcy muszą o pracowników mocniej rywalizować, również wysokością pensji.Mimo to osoby pracujące w branży nie powinny stać w miejscu. Aby być atrakcyjnym na rynku pracy, trzeba zdobywać dodatkowe kompetencje, głównie językowe, związane z analizowaniem danych oraz zahaczające o programowanie.

Księgowi liczą… na wysokie zarobki

„Aktualnie obserwujemy na rynku znaczny wzrost wynagrodzeń w działach księgowości i działach finansowych. Szczególnie widać to w przypadku stanowisk specjalistycznych i juniorskich. Dla przykładu młoda osoba, która rozpoczyna swoją karierę w dziale finansowo-księgowym i niekoniecznie ma doświadczenie zawodowe, ale – wiedzę pozyskaną na studiach, oczekuje nawet 3, 3,5 tys. zł brutto. Mamy z tym do czynienia zwłaszcza w dużych miastach, i nie tylko w Warszawie, w zasadzie w każdym dużym mieście, w którym są uczelnie wyższe z kierunkami ekonomicznymi” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Irmina Maciaszek z Randstad Polska.

Poligloci są bogatsi

Zarobki pracowników działów finansowo-księgowych w dużym stopniu zależą oczywiście od ich kompetencji. Bardzo ceniona jest rzecz jasna świetna znajomość języka angielskiego. Osoba władająca tym językiem ma prawo liczyć na pensję nawet o tysiąc złotych brutto wyższą od pensji pracownika na tym samym stanowisku, który się angielskim nie posługuje. Inaczej jest w sektorze SSC/BPO. Tam angielski to absolutna podstawa, a patrzy się na języki dodatkowe, np. francuski, niemiecki, ale też te mniej popularne, jak holenderski, duński czy szwedzki. I co ważne, znajomość drugiego języka obcego również może zwiększyć wynagrodzenie pracownika o kilkaset, do tysiąca, złotych brutto.

Więcej analizowania, mniej buchalterii

Pracodawcy doceniają jednak nie tylko kompetencje językowe. „Obecnie w cenie są umiejętności z pogranicza IT, a więc już nie tylko znajomość Excela, ale także – VBA czy SQL. Te wszystkie kompetencje związane z programowaniem są bardzo interesujące dla pracodawców i znacznie podnoszą wynagrodzenie” – informuje ekspertka. Wiąże się to ze zmianami samych działów księgowości. „Ich rola znacznie się zwiększa.

Obecnie księgowy czy księgowa to osoba odpowiedzialna przede wszystkim za dostarczanie i analizowanie danych, tak żeby spółka mogła właściwie funkcjonować” – zauważa rozmówczyni.

 

 

xnew