Prace nad Nord Stream 2 „przebiegają zgodnie z planem”

0
1240
views

Kontrowersyjny Gazociąg Nord Stream 2 ma zostać oddany do użytku w 2019 roku – poinformował rzecznik Nord Stream 2 Jens Mueller. Jak dodał, prace związane z jego budową idą zgodnie z planem.

– Ponad 800 kilometrów gazociągu już powstało. Prace przy terminalach w Rosji i Niemczech – jak widać tutaj – są w toku. W związku z tym mamy wszelkie podstawy, by przewidywać, że w 2019 roku uda się zakończyć projekt – stwierdził Jens Mueller.

Gazociągiem Nord Stream 2 ma płynąć gaz z Niemiec do Rosji. Za jego budowę odpowiedzialna jest rosyjska spółka Gazprom, niemieckie koncerny Wintershall i Uniper, holendersko-brytyjski Shell, francuski Engie (dawniej GDF Suez) i austriacki OMV.

Długość dwururowej magistrali ma liczyć 1200 km i prowadzić przez Morze Bałtyckie z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech. Po uruchomieniu gazociągu Nord Stream 2 Rosja zamierza ograniczyć tranzyt surowca przez Ukrainę.

Budowie gazociągu sprzeciwia się Polska, kraje bałtyckie, Ukraina i USA, wskazując na niebezpieczeństwo „gazowego szantażu” przez Rosję.

xnews