Sklep rolniczy: internetowy czy stacjonarny?

0
1818
views
Żyjemy w świecie zdominowanym przez internet i nowoczesne systemy informacyjne. Zmiany technologiczne zachodzą również w rolnictwie i przejawiają się przede wszystkim w stale rosnącej popularności internetowych sklepów rolniczych, które z powodzeniem oferują swym klientom m.in. dostęp do szerokiej oferty zamiennych części rolniczych.

.

Wielu rolników stawia jednak na tradycyjne metody i wybiera stacjonarne sklepy, w których można porozmawiać ze sprzedawcą i dotknąć produktu. W duchu postępu technologicznego warto zadać sobie pytanie – jaki rodzaj sklepu rolniczego: stacjonarny czy internetowy – będzie lepszy dla współczesnego rolnika?

Współczesny rolnik chętnie sięga do internetu

By zrozumieć coraz większą popularność internetowych sklepów rolniczych należy uświadomić sobie, kim jest współczesny rolnik? Na pewno jest on tradycjonalistą, który często wychowuje się w gospodarstwie rolnym, a dorastając kontynuuje działania oparte na systemie wartości, który przekazali mu jego rodzice i dziadkowie. Jednak wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie na temat uprawy roli, czy hodowli zwierząt jest współcześnie bardzo często poszerzana o najnowsze, techniczne nowinki. Obecnie właściciele gospodarstw nie stronią od korzystania z social mediów oraz zakupów w internetowych sklepach rolniczych.

Młodzi rolnicy to grupa otwarta na rozwój technologiczny, chętnie korzystająca ze smartfonów i tabletów. Ogólna dostępność internetu i mediów społecznościowych ułatwia rolnikom dostęp do informacji na temat bieżących notowań giełdowych, cen płodów rolnych czy zwierząt hodowlanych, projektów związanych z ich działalnością rolniczą czy porad w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Współczesny rolnik nie boi się sięgnąć do internetowego sklepu rolniczego w celu zakupienia nowej części rolniczej oraz uzyskania fachowej porady, którą może otrzymać od wirtualnych doradców.

Decyzje zakupowe w sklepie internetowym często warunkowane są przez oddalenie miejsca zamieszkania rolników od najbliższego stacjonarnego sklepu rolniczego. Wprawdzie podczas zakupów stacjonarnych mamy możliwość rozmowy z doradcą „na żywo” i obejrzenia interesującego produktu, jednak wyjazd do często oddalonego o kilkanaście kilometrów sklepu rolniczego wiąże się z odpowiednim jego zaplanowaniem i przeznaczeniem na ten cel sporej ilości czasu. Jeśli do kwestii oszczędności czasu dodamy kompleksową obsługę, uzyskamy najważniejsze aspekty, które decydują o rosnącej popularności internetowych sklepów rolniczych.

Na co zwrócić uwagę, robiąc zakupy w sieci?

Przy zakupie części do maszyn rolniczych online warto zwrócić uwagę na ich opis. Szczegółowo przedstawione dane o produkcie pozwolą na uzyskanie pewności, że wybrana część będzie pasowała do posiadanego modelu ciągnika rolniczego, kombajnu czy innej maszyny. Olbrzymie znaczenie mają też zdjęcia produktów, które powinny w dokładny sposób odwzorować ich wygląd oraz ukazywać najważniejsze z punktu widzenia kupującego szczegóły. Warto zwrócić uwagę również na dostępność technicznego doradcy online – im szybszy czas jego reakcji i bardziej szczegółowo udzielane odpowiedzi, tym decyzja zakupowa staje się łatwiejsza.

Kupując w internetowych sklepach, rolnik ma możliwość porównania cen produktów, które dostępne są nawet drugim końcu Polski, a także możliwość nabycia niedostępnych na rynku offline części. Podczas dokonywania transakcji w internetowych sklepach rolniczych warto zwrócić uwagę na czas i formę dostawy. W przeciwieństwie do tradycyjnych zakupów, olbrzymim udogodnieniem jest możliwość dostawy towaru bezpośrednio do miejsca zamieszkania.

To bardzo ważny czynnik, który rolnicy cenią – części do maszyn rolniczych często posiadają duże gabaryty, co może wpływać bezpośrednio na różne niedogodności. Wyobraźmy sobie na przykład części do ciągników rolniczych o dużych rozmiarach, które musielibyśmy samodzielnie przewozić. Ich transport wymaga nie tylko wysiłku, ale i logistycznego planowania, a często też obarczony bywa dodatkowymi kosztami, które ponosi sam rolnik.

Najważniejszy jest klient

W przypadku podejmowania decyzji zakupowej, konsument oprócz odpowiedniej jakości produktu i satysfakcjonującej go ceny, zwraca uwagę na dodatkowe aspekty zakupu, takie jak czas dostawy, możliwość dokonywania zwrotów oraz reklamacji w przypadku, gdy dany produkt okaże się nieodpowiedni. Często decydującym czynnikiem, dzięki któremu klient postanawia zrobić zakupy w internetowym sklepie rolniczym są pozytywne opinie innych użytkowników, które dotyczą najczęściej jakości produktów oraz fachowej obsługi. Warto tutaj zaufać sklepowi, który cechuje się najwyższą jakością usług, popartą pozytywnymi doświadczeniami klientów.

Z pewnością należy do nich supermarket rolniczy Zenox.pl, oferujący swym klientom ponad 200 tysięcy produktów pochodzących od renomowanych marek. ZENOX.pl wyróżnia się profesjonalnym doradztwem w postaci dostępności konsultantów online oraz szybką dostawą produktów już w 24 godziny od momentu dokonania transakcji. Klient posiada możliwość zwrotu towaru lub jego wymiany aż do 100 dni od jego zakupu, co stwarza możliwość zapoznania się z produktem i dłuższego zastanowienia się nad właściwym wyborem.

W XXI wieku internetowe sklepy to doskonała opcja dla każdego rolnika, który ceni sobie wygodę i przyjemność płynącą z zakupów. Dzięki transakcjom online znikają problemy związane z zaplanowaniem wyjazdu do stacjonarnego sklepu rolniczego, a także wydłuża się czas, jaki możemy poświęcić na podjęcie decyzji zakupowej.

Rosnąca świadomość dotycząca kupowania online napawa optymizmem w kwestii kierunku rozwoju gospodarstw rolnych. Dzięki niej rolnicy mają wyrównane szanse na dostęp do nowoczesnych rozwiązań, ułatwiających pracę i podnoszących jej efektywność.

 

red