Rusza Festiwal Sztuki Faktu w Toruniu

0
1598
views

Pokaz najlepszych konkursowych reportaży oraz etiud młodych twórców, ekranizacje teatralne i poruszający spektakl oraz fascynująca i pełna emocji biografia — pierwszy dzień Festiwalu Sztuki Faktu odbywającego się w dniach 5-7 października w Toruniu zapowiada się wyjątkowo.

Festiwal Sztuki Faktu zostanie otwarty przez pokaz najlepszych reportaży przeglądu konkursowego, tradycyjnie organizowanego w ramach festiwalu. Konkurs, zorganizowany w celu wyłonienia najlepszych reportaży telewizyjnych i dokumentów z pogranicza reportażu, ma na celu promocję gatunków misyjnych oraz kształtowanie nowej generacji reporterów i dokumentalistów. Produkcje biorące udział w tegorocznej edycji konkursu zrealizowane zostały przez najlepszych polskich reporterów, m. in. Autorów Magazynu Ekspresu Reporterów (TVP), reporterów Uwagi (TVN) czy Obserwatora (TVP). Pokaz najlepszych reportaży przeglądu konkursowego odbędzie się o godzinie 9:30 w małej sali Teatru „Baj Pomorski”.

Następnie, widzowie będą mogli wziąć udział w przeglądzie etiud dokumentalnych studentów Państwowej Szkoły Filmowej w Łodzi. W ramach pokazu zaprezentowane zostaną dzieła młodych twórców. Będzie to pierwsze z dwóch zaplanowanych spotkań, prowadzonych przez Andrzeja Sapiję i autorów prezentowanych etiud  — Zuzannę Grajcewicz, Jakuba Solarza, Jędrzeja Michalaka, Mahammeda Almughanniego i Annę Morawiec. Pokaz odbędzie się o godzinie 10:30 na małej sali Teatru.

Na dużej sali Teatru „Baj Pomorski”, o godzinie 11:30 rozpocznie się przegląd dokumentów i reportaży TV Biełsat, który poprowadzi Janusz Gawryluk. Podczas pierwszego z dwóch spotkań cyklu, widzowie obejrzą trzy produkcje białoruskich reporterów i twórców —  „Linia Stalina na dłoni dziecięcej” (reż. Galina Samojlova), „Rewolucja Online”  (reż. Siarhei Marchyk, Jerzy Wysocki) oraz „Król Góry” (reż. Andrei Kutsila), za pomocą których reporterzy starali się pokazać panującą w ich kraju rzeczywistość i przełamać milczenie.

Prezentowany w tym roku po raz pierwszy przegląd zatytułowany „Fakt w dramacie” jest rozwinięciem ubiegłorocznej inicjatywy festiwalowej pod hasłem „Fakt w fabule”. Podczas przeglądu zostaną zaprezentowane trzy spośród trzydziestu pięciu ekranizacji polskiej młodej dramaturgii zrealizowanych w ciągu czterech lat w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie pod nazwą „Teatroteka”. Ideą tego projektu jest wykorzystanie potencjału technologii filmowej do ekranizacji najbardziej wartościowych osiągnięć młodej polskiej dramaturgii teatralnej. Podczas pierwszego dnia festiwalu zostaną zaprezentowane dwie ekranizacje — „Walentyna” Wojciecha Farugi i Juli Kijowskiej „Wasza Wysokość” Anny Wakulik. Przegląd odbędzie się na dużej Sali Teatru „Baj Pomorski” a poprowadzi go Krzysztof Domagalik.

O godzinie 17.30 na dużej Sali „Baju” rozpocznie się pierwsze spotkanie MiniINPUT, czyli pokazy dokumentów z programu Międzynarodowej Konferencji INPUTktóre poprowadzą Renata Puchacz-Kuszaj oraz reżyser Nikita Berolusov. Zaprezentują oni filmy Bosse Lindquista („The Experiments”), Nikity Belorusova („Zero”) oraz Ilinicy Calugareanu („Chuck Norris vs. Komunizm”). Filmy te zostały wybrane z ponad 81 filmów i reportaży zaprezentowanych podczas tegorocznej edycji konferencji INPUT w Salonikach.

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu Sztuki Faktu, na małej sali Teatru „Baj Pomorski” będzie można obejrzeć również spektakl na podstawie reportażu Anny Wołoszczuk. „Niemcy Kruczkowskiej” to opowieść o tytułowej Ewie — pięćdziesięcioletniej farmaceutce, która po odchowaniu dzieci, postanawia dorobić, opiekując się starymi ludźmi w Niemczech. Nigdy nie miała czasu dla siebie — teraz studiuje życie. Jej praca w Niemczech zamienia się we wnikliwą analizę stosunków polsko-niemieckich. Co możemy dziś ofiarować Niemcom, a co oni mogą dać nam? „Niemcy Kruczkowskiej” to nowe oryginalne spojrzenie na naszych sąsiadów i nas samych. Spektakl będzie można obejrzeć o godzinie 16:00.

Natomiast o godzinie 20:00 w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w ramach cyklu Fakt w fabule, goście będą mieli okazję obejrzeć filmy fabularne oparte na poruszających i fascynujących biografiach. Pierwszą z festiwalowych propozycji jest „Sprawiedliwy” — jeden z najciekawszych filmów o relacjach polsko-żydowskich w czasie okupacji niemieckiej w Polsce. To oparta na faktach, poruszająca opowieść o rodzinie gotowej zaryzykować wszystko, by nieść pomoc w czasach, gdy najprostszy odruch serca wymagał największego bohaterstwa.

Organizatorami Festiwalu Sztuki Faktu są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Sponsorami festiwalu są właściciel portalu Niezła Sztuka i EDF Toruń.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020.