Wykorzystanie szkła w nowoczesnej architekturze

0
1190
views

Z uwagi na swoją funkcjonalność i estetykę szkło jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych we współczesnej architekturze, a możliwości jego zastosowania są coraz szersze.

Szkło w nowoczesnym budownictwie

Obecnie na rynku dostępna jest cała gama gotowych produktów szklanych o różnym przeznaczeniu. Zastosowanie różnego rodzaju tafli szkła daje ogromne możliwości architektoniczne dzięki ich trwałości, izolacyjności cieplnej, dźwiękoszczelności i ochronie przeciwpożarowej w połączeniu z niezastąpioną możliwością przepuszczania naturalnego światła. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://pl.saint-gobain-building-glass.com/pl.

Wielu inwestorów indywidualnych, a także właścicieli restauracji, barów i kawiarni chce uzyskać jak najwięcej naturalnego światła, dlatego decydują się np. na szklany ogród zimowy, oranżerię lub zabudowę tarasu szkłem. Dodatkowym atutem jest możliwość korzystania z przestrzeni otoczonej szklanymi ścianami przez cały rok, niezależnie od pogody.

Szkło jest materiałem coraz częściej wykorzystywanym w architekturze. W budownictwie komercyjnym dominującym trendem jest wykorzystanie szkła w elewacjach. Dotyczy to głównie budynków biurowych czy salonów samochodowych, a także większych obiektów użyteczności publicznej, takich jak centra handlowe. Przeszklone ściany ułatwiają eksponowanie wystaw i wnętrza powierzchni usługowych oraz zachęcają potencjalnych klientów do wejścia do środka.

W budownictwie mieszkaniowym inwestorzy coraz częściej decydują się na budynki z przeszklonymi ścianami zewnętrznymi. Szkło jest szczególnie cenione przypadku budynków o niestandardowych bryłach. Urozmaica estetykę i gwarantuje właściwe doświetlenie naturalnym światłem. W zależności od układu budynku można stosować szkło przeciwsłoneczne lub termoizolacyjne. Odpowiednio dobrane zapewnia lepszy komfort cieplny i oszczędność energii niezależnie od pory roku.

Szkło w budownictwie ekologicznym

Szkło cieszy się ogromnym zainteresowaniem w energooszczędnym budownictwie naturalnym. To właśnie w nim spotykamy się z dużą ilością okien i przeszkleń. Zwolennicy współczesnych technologii budowy domów pasywnych czy glinianych cenią sobie szkło z kilku powodów. Pierwszym z nich jest energooszczędność. Duże tafle szkła w ramach okiennych pomagają pozyskiwać naturalne światło w inteligentny sposób.

Dzięki dobrym parametrom szkła o wysokiej izolacyjności nie musimy obawiać się ewentualnych strat ciepła. Po drugie, im więcej przeszkleń w budynku, tym więcej naturalnego światła i komfortu, jaki ono nam daje. Po trzecie, neutralna estetyka szkła idzie w parze z organicznym designem naturalnego domu. Pozwala wpasować się bryle budynku w otoczenie i umożliwia przenikanie się przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej.

Możliwość wykorzystania większych powierzchni szklanych w architekturze to luksus, którego dostarcza nam nowoczesna technologia. Warto korzystać z jej zdobyczy i projektować budynki o niepowtarzalnym stylu.