Istota projektowania systemów automatyki

0
1607
views

Rozwiązania zautomatyzowane stają się powoli domeną firm skupionych wokół produkcji. Odpowiednie ich wprowadzenie przyczynia się do tego, czy będzie dochodzić do ewentualnych problemów z ich funkcjonowanie. W tej kwestii istotny temat projektowania takich systemów. W niniejszym artykule zastanowimy się nad tym, czemu jest to tak ważne i jakie zalety stoją za tą koncepcją.

Niezależnie od tego, jakie systemy są projektowane, proceder ten ma duży wpływ na kształtowanie się współczesnych przedsiębiorstw. Zakładając, że w trakcie ich wprowadzania nie dojdzie do żadnych nieprawidłowości, firma będzie mogła liczyć na znaczną oszczędność kapitału. Zatem właściciel biznesu, który przymierza się do wdrożenia rozwiązań zrobotyzowanych oraz zautomatyzowanych, powinien oddelegować odpowiednim podmiotom zadanie zaprojektowania dedykowanych systemów.

Źródło: Fanuc

Optymalne systemy = wydajniejsza praca + korzyści finansowe

Przedsiębiorcy oczekujący lepszych wyników produkcyjnych swojej fabryki przeważnie chcą kupić roboty przemysłowe. Jednakże sytuacja zmienia się diametralnie, gdy zapoznają się oni z cenami, tym samym porzucając pomysł profesjonalnego zaprojektowania sieci systemów automatycznych. Co więcej, zadanie instalacji robotów przypada wówczas na jego pracowników lub przedstawicieli firmy sprzedającej roboty. Natomiast nie oznacza to, że to pozwoli mu od razu zaoszczędzić pieniądze. Może nawet dojść do sytuacji, w której rezultaty inwestycji kompletnie miną się z oczekiwaniami.

Zakładając, że fabryka posiada optymalne systemy automatyki, można być pewnym, że będzie miało to bezpośrednie przełożenie na wydajność pracy maszyn. Osoby zajmujące się ich projektowanie biorą pod lupę wiele kwestii związanych z działaniem maszyn, takich jak:

  • motoryka,
  • czas działania,
  • maksymalna rozpiętość ramion,
  • sprawność w wykonywaniu czynności.

Umożliwi to pracownikom odpowiednie ustawianie robotów na produkcji, a tym samym maksymalizując ich potencjał.

Optymalne systemy przyczyniają się też do osiągnięcia znacznych korzyści finansowych. W jaki sposób? Gdy rozsądnie rozlokujemy maszyny na linii produkcyjnej, zwiększamy ich wydajność. W konsekwencji wyprodukujemy większą ilość danego towaru, a sprzedając więcej, zapewnimy firmie większe zyski. Nie bez znaczenia jest też to, że prawidłowo podzielone systemy są mniej narażone na potencjalne usterki i uszkodzenia, przez co rzadziej musi dochodzić do napraw i serwisowania.