Zamienniki części samochodowych – czym są i dlaczego warto zamawiać je przez Internet?

0
953
views

Każdemu kierowcy zależy na tym, aby jego samochód jak najdłużej sprawiał radość za jazdy. Dla wielu osób konkretne auto wiąże się z licznymi wspomnieniami, ma wartość sentymentalną lub po prostu jest wygodne w prowadzeniu, dlatego niechętnie wymieniają je na nowe. Pomocą w utrzymaniu pojazdu w dobrym stanie przez wiele lat będą części samochodowe dobrej jakości.

Auto części – oryginalne a zamienniki

Części samochodowe dzielą się na dwie kategorie: oryginalne i zamienniki. Te pierwsze są używane w fabrykach samochodowych oraz autoryzowanych serwisach. Najczęściej oznacza się je symbolami O, OE bądź Q, przy czym dwa pierwsza oznaczenia dotyczą produktów z oryginalnych wytwórni (np.: Fiat, Peugeot), a ostatnia klasyfikacja odnosi się do renomowanych producentów (np.: Valeo, Bosch).

Zamienniki nie są używane przy pierwszym montażu, ale posiadają deklarację producenta zapewniającą, że nie odbiegają jakościowo od oryginałów. Zamienniki posiadające zewnętrzne certyfikaty oznacza się PC lub PT, a te bez takich dokumentów – P bądź PJ. W przypadku zamienników bez certyfikatów spotyka się także oznaczenia Z i ZJ.

Zalety zamienników

Poza oznaczeniami, oryginalne części samochodowe i zamienniki różnią się od siebie pod kilkoma względami. Niektóre osoby uważają, że wybór oryginału jest gwarancją sprawnego, długiego funkcjonowania. To fakt, ale obecnie większość zamienników nie odbiega jakością od części oryginalnych. Nierzadko różnica dotyczy głównie braku loga znanej marki. Część zamienników posiada certyfikaty, które dodatkowo potwierdzają ich niezawodność.

Oszczędności

Istotna kwestia dotyczy spraw finansowych. Zamienniki mogą być nawet o 80% tańsze od elementów oryginalnych, co generuje spore oszczędności. Nierzadko w przypadku oryginałów płaci się za markę, a nie wyjątkowe cechy produktu. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć chociażby na lakierowanie samochodu, co znacznie poprawi jego wygląd. Warto pamiętać o tym, że tanie części samochodowe wcale nie muszą być gorsze od tych z wyższej półki.

Różnorodność i dostępność

Oferta dostępnych zamienników jest znacznie bogatsza od tej dotyczącej części oryginalnych. Lusterka, filtry powietrza, tarcze hamulcowe, zderzaki – nieważne, które części są akurat potrzebne, wśród zamienników można znaleźć wiele wariantów od cenionych producentów. Niektóre firmy specjalizują się w wytwarzaniu konkretnych elementów, dzięki czemu ich części są naprawdę trwałe. Ponadto zamienniki charakteryzują się łatwiejszą dostępnością. Oryginalne auto części zwykle najpierw trafiają na taśmy produkcyjne, dlatego nierzadko długo się na nie czeka, więc proces naprawy się wydłuża.

Korzyści z zamawiania auto części on-line

Współcześnie coraz więcej osób woli robić zakupy przez Internet. Kupują nie tylko produkty spożywcze lub ubrania, ale także części samochodowe. Takie działanie przynosi szereg korzyści, z czego już dawno zdali sobie sprawę klienci za granicą. W Polsce artykuły z branży motoryzacyjnej nadal najczęściej kupuje się stacjonarnie, ale ten trend ustępuje zamawianiu części prze Internet.

Krótszy czas

Jedną z korzyści stanowi skrócenie czasu, który poświęca się na zakup części samochodowych. Do sklepu stacjonarnego najpierw trzeba dojechać, znaleźć odpowiedni produkt wśród wielu innych, odstać chwilę w kolejce i wrócić, czasem tracąc nerwy na stanie w korkach. Zakupy w Internecie robi się bez wychodzenia z domu. Ograniczeniem nie jest pora dnia czy dzień tygodnia, a zamówione produkty zostaną dostarczone pod same drzwi. Unika się manewrowania wśród innych aut w godzinach szczytu, nudzenia się w kolejce i ogólnego zmęczenia, które może pojawić się po chodzeniu po sklepie.

Niższa cena

Zamienniki kupowane online mogą pochwalić się niższą ceną od tych z tradycyjnych sklepów. Wynika to z niższych kosztów stałych i tych związanych z obsługą klienta. Poza tym, można trafić na atrakcyjne promocje oraz rabaty. Konkurencja w branży sprawia, iż sklepy internetowe kuszą licznymi ofertami dodatkowymi, aby przyciągnąć klientów – darmową dostawą, upustem na pierwsze zakupy i wiele innych. Co więcej, bez trudu można porównać ceny w kilku różnych sklepach i wybrać najkorzystniejszą opcję.

Szeroki wybór

Internet oferuje szeroki wachlarz zamienników. Można przeczytać opinie o danym produkcie, poszukać informacji na forach internetowych i zapoznać się z elementami od różnych producentów. Po tak dokładnym researchu można mieć pewność, że wybrało się najlepszy możliwy wariant.

Zamienniki mogą cechować się wysoką jakością i bezawaryjnie działać przez wiele lat. Tanie części samochodowe najłatwiej znaleźć w Internecie, oszczędzając tym samym czas, nerwy i pieniądze.