Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Podpowiadamy

0
468
views

Koszty ogrzewania stanowią znaczące obciążenie domowego budżetu i należy szukać sposobów do ich minimalizacji. Istnieje kilka różnych podejść do tego zagadnienia, ale najskuteczniejsze okazują się metody, które korzystają z każdej z tych kategorii.

Artykuł będzie odpowiedzią na pytanie, w jaki sposób zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Zarządzanie energią cieplną

Na początek warto odnieść się do samego zarządzania energią. Nie jest to popularny temat i dlatego warto od niego rozpocząć. Dom stanowi cały system połączonych elementów i nie jest łatwo optymalizować każdy z jego czynników. Najskuteczniejszy system zarządzania energią to ten sterowany przez automatykę. Mikroprocesory, które do działania swoich algorytmów wykorzystują odczyty z termometrów umieszczonych w pomieszczeniach, to optymalna metoda dystrybucji ciepła.

Należy pamiętać, że okno otwarte na pewien czas na oścież jest wydajniejsze pod względem cieplnym niż sytuacja, w której będzie ono ciągle uchylone. Wychładzanie domu, a później gwałtowne ogrzewanie jest nieefektywne w stosunku do utrzymywania w nim stałej temperatury. Te wszystkie drobne kwestie w praktyce przyczyniają się do znacznych oszczędności na kosztach wykorzystanego materiału opałowego.

Optymalne źródło ciepła

Kolejnym aspektem jest wybór optymalnego źródła ciepła. Głównym wyznacznikiem dla tego artykułu jest cena, ale istotny jest również komfort użytkowania czy ryzyko związane ze stabilnością ceny opału. Zebranie tych wszystkich czynników sprawia, że ekologiczne źródła energii wygrywają z węglem kamiennym lub drewnem kawałkowym. Białe certyfikaty sprawiają, że cena ekologicznej produkcji ciepła jest stabilna, a jednocześnie zadowalająco niska. Jest to świadectwo efektywności energetycznej, którym mogą handlować producenci lub prosumenci energii.

Stanowi to różnicę wobec węgla, na którego mogą być nakładane kolejne podatki, które ograniczają jego konkurencyjność rynkową. Warto również wspomnieć o systemie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła tzw. rekuperacją. To rozwiązanie, które polega na ogrzewaniu świeżego nawiewanego do domu powietrza przez przejmowanie energii od zużytego (ale cieplejszego) powietrza, które wyprowadzane jest przez kanały wentylacyjne i wyrzutnię na zewnątrz.

Przykładowe tanie i wygodne w użytkowaniu źródła ciepła:

  • pompa ciepła,
  • pellet,
  • brykiet,
  • fotowoltaika jako część systemu ogrzewania elektrycznego (sprawdzi się tylko w niektórych sytuacjach).

Izolacja cieplna

Większość mieszkańców domu nie zapomina o tym aspekcie, ale ma on ogromny wpływ na koszty ogrzewania, więc warto ten temat zgłębić. Izolacja to inwestycja, która zwykle ma krótki okres zwrotu. Ściany zewnętrzne i dach powinny być ocieplone, gdyż to po prostu prowadzi do oszczędności. Odizolowanie piwnicy również przyniesie efekty. W niektórych sytuacjach warto zastanowić się nad wymianą okien i drzwi. Ważne, żeby dobierać materiały o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła U. Należy pamiętać, że nowo powstające budynki muszą spełniać dość restrykcyjne wymagania cieplne zgodnie z nowelizacją warunków technicznych. Część kosztów termomodernizacji można pokryć, korzystając z programu Czyste Powietrze.

Bibliografia:

  1. https://www.gov.pl/web/klimat/system-zobowiazujacy-do-efektywnosci-energetycznej-inaczej-zwany-bialymi-certyfikatami
  2. http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20130000926/O/D20130926.pdf

https://czystepowietrze.gov.pl/wymagania-techniczne-zakres-rzeczowy-przedsiewziecia/