Prawidłowe działanie silnika – 4 narzędzia, które pozwolą o to zadbać

0
2003
views

Każdy kierowca wie, że o silnik, jako jednostkę centralną każdego pojazdu, należy dbać. Zarówno do konserwacji, jak i naprawy niezbędne są specjalistyczne narzędzia, dzięki którym można sprawdzić, czy i jakie usterki mogą się pojawić.

Urządzenia te ułatwiają znacznie kontrolę nad podstawowymi parametrami silnika, optymalizując jego pracę. Jakie narzędzia kupujemy najczęściej?

  1. Tester szczelności usterki głowicy CO2

  2. Miernik tester poziomu kompresji 0-20 bar

  3. Tester pomiaru ciśnienia oleju

  4. Frezy do czyszczenia gniazd wtryskiwaczy

Tester szczelności usterki głowicy CO2

W silnikach spalinowych chłodzonych płynem istnieje możliwość przenikania gazów spalinowych do układu chłodzenia. Jest to spowodowane uszkodzeniem uszczelki głowicy, a czasami wystąpieniem w niej mikropęknięć. Do wykrycia podwyższonej zawartości CO2 służy tester szczelności uszczelki głowicy. Badanie za jego pomocą polega na zastosowaniu odpowiedniego płynu (testera) w układzie chłodzenia, który reaguje z CO2 wydzielającym się pod wpływem zwiększonego ciśnienia. W przypadku stwierdzenia zmiany barwy testera konieczna jest wymiana uszczelki na nową. Obsługa silnika w tym zakresie jest niebywale istotna, gdyż pomaga uniknąć poważnych usterek i kosztownych napraw.

Miernik tester poziomu kompresji 0-20 bar

Do pomiaru ciśnienia sprężania, jakie występuje w cylindrach silników benzynowych służy odpowiedni tester. Pozwala on na pomiary w dwóch zakresach – od zera do 300 psi, lub od zera do 2,1 kg/cm2. Jest to narzędzie bardzo często wykorzystywane w warsztatach samochodowych. W zestawie znajduje się wężyk gumowy oraz różne końcówki, pozwalające na użycie miernika do większości modeli samochodów.

Tester pomiaru ciśnienia oleju

Poprawne ciśnienie oleju w silniku jest bardzo istotnym parametrem, dlatego konieczna jest jego regularna kontrola. Bardzo ważną cechą prawidłowo pracującego silnika jest osiągnięcie właściwego ciśnienia oleju tuż po uruchomieniu i utrzymywanie go na stałej wysokości. Do badania wartości tego parametru służy tester pomiaru ciśnienia oleju. Nadaje się on zarówno do silników benzynowych, jak i diesla, a zawarte w zestawie końcówki umożliwią przeprowadzenie badania zarówno w samochodach osobowych, jak i ciężarowych.

Frezy do czyszczenia gniazd wtryskiwaczy

Podczas wymiany wtryskiwaczy bardzo ważne jest całkowite oczyszczenie gniazda dyszowego. W miejscu tym przez okres użytkowania może nagromadzić się nagar oraz korozja, a to z kolei jest przyczyną nieszczelności i zakłócenia pracy silników.

W doprowadzeniu gniazd wtryskiwaczy do stanu pełnej funkcjonalności pomocne są frezy, które umożliwią usunięcie zanieczyszczeń. Zestaw zawiera głowice o różnej wielkości, dopasowane do większości spotykanych na rynku silników.