Parametry, które warto uwzględnić przy zakupie lodówki

0
1046
views

Lodówka to jeden z najważniejszych sprzętów w domu, trudno sobie wyobrazić codzienne życie bez niej. Jest także urządzeniem, na które tak naprawdę mało zwraca się uwagę, ponieważ po prostu jest i cały czas działa.

Żeby jednak tak mogło być, i to przez długie lata, to lodówkę należy odpowiednio wybrać. I nie chodzi tu tylko o samą markę, mającą wpływ na żywotność i niezawodność urządzenia. Równie ważne jest jej dopasowanie do aktualnych, jak również przyszłych potrzeb domowników.

Lodówki niejednokrotnie mogą służyć nawet przez kilkanaście lat, tak więc przymierzając się do zakupu warto to także uwzględnić, na przykład pod kątem pojawienia się dzieci. Dlatego przy jej zakupie warto poświęcić chwilę czasu, zapoznać się z możliwościami dostępnych urządzeń i wybrać najbardziej odpowiadające potrzebom.

Poniżej przedstawiamy parametry, które dobrze wziąć pod uwagę przy zakupie lodówki. Bazują one na danych z zestawienia lodówek.

Klasa energetyczna

Lodówka jest cały czas podłączona do prądu i cały czas zużywa energię, co bezpośrednio przekłada się na płacone rachunki. Obecnie producenci mają obowiązek podawania tak zwanej klasy energetycznej, oznaczona jest ona literami od G do A+++ ( najbardziej oszczędne urządzenia ). Różnice w ilości zużytego prądu pomiędzy poszczególnymi klasami mogą się różnić nawet o kilkadziesiąt procent, co w skali roku daje spore oszczędności. Warto wybrać model o lepszej klasie, gdyż już po kilku latach wyższy koszt zakupu powinien się zwrócić.

Układ drzwi

Na rynku obecne są trzy rodzaje lodówek, to znaczy jednodrzwiowe, dwudrzwiowe oraz side by side. Lodówki jednodrzwiowe posiadają jedną komorę chłodzenia, ewentualnie z wewnętrznym zamrażalnikiem, przeważnie mają niewielką pojemność i nie potrzebują dużo miejsca. Lodówki dwudrzwiowe mają oddzielny zamrażalnik i chłodziarkę, są znacznie większe i pozwalają na przechowanie sporej ilości pożywienia. W dużych, przestronnych kuchniach sprawdzą się też lodówki side by side, posiadające drzwi otwierane na boki, na całą wysokość sprzętu.

Położenie zamrażalnika

Większość lodówek posiada zamrażalnik umieszczony w dolnej lub górnej części urządzenia. Przy pierwszym rozwiązaniu do chłodziarki jest znacznie lepszy dostęp, bo znajduje się ona na górze, ale z kolei więcej miejsca będzie w zamrażalniku. W opcji drugie to przeważnie chłodziarka jest pojemniejsza, ale z uwagi na położenie na dole mniej wygodnie się z niej korzysta.

Poziom hałasu

Ponieważ, jak już było wspominane, lodówka pracuje przez cały czas, to warto też zwrócić uwagę na poziom hałasu, jaki będzie generować. Może się bowiem okazać, że przy zbyt głośnej pracy po prostu będzie przeszkadzać. Nowoczesne urządzenia mają poziom hałasu w wysokości około 38 dB lub nawet mniej.

Zdolność utrzymywania temperatury bez zasilania

Gdy z jakiegoś powodu zabraknie prądu, to lodówka przez jakiś czas powinna zachować żywność w odpowiedniej temperaturze, a o tym informuje zdolność utrzymania temperatury bez zasilania. Najkrócej temperaturę utrzymują lodówki posiadające komorę zamrażania, a najdłużej zamrażarki. W przypadku najczęściej wybieranych chłodziarko-zamrażarek czas ten powinien wynosić co najmniej 24h.