Hazard jako możliwe narzędzie niszczenia społeczeństwa

0
1830
views

Dopóki istniał hazard, przyciągały one uwagę zarówno filozofów, jak i naukowców, a także urzędników państwowych. Nie chodzi tylko o ogromną ilość pieniędzy, które kręcą się w branży hazardowej, ale także o wpływ, jaki hazard ma na społeczeństwo.

 

To nie przypadek, że w Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, sektor gier hazardowych jest ściśle monitorowany przez Ministerstwo Finansów i samorządy, a reklama kasyn jest po prostu zabroniona. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, aby gracze z Polski spróbowali szczęścia w Internecie korzystając z usług agregatorów witryn kasyn online. Z ich pomocą każdy przebywając w strefie bezpieczeństwa może wybrać te gry, które gwarantują bonus powitalny i obiecują największe wygrane. Dostępność takiej możliwości rozwiązuje szereg problemów w dziedzinie gier online, jednak zdaniem krytyków w innych obszarach hazardowych problemy pozostają i mają toksyczny wpływ na społeczeństwo.

5 grzechów głównych hazardu

Mówiąc o destrukcyjnym wpływie branży hazardowej, socjologowie i psycholodzy zwykle wskazują na te z jej ciemnych stron, które są najbardziej oczywiste i występują w prawie wszystkich krajach. Rozważmy je bardziej szczegółowo.

  1. Kryminalizacja branży, połączenie jej z półświatkiem.

Ta cecha jest najbardziej widoczna w krajach, w których hazard jest prawnie zabroniony, a tym samym wyparty z podziemia, ale nawet w Polsce, gdzie istnieje około 50 legalnych kasyn, istnieje niezliczona liczba nielegalnych kasyn. W niektórych krajach wszystkie nielegalne gry są kontrolowane przez mafię.

  1. Wyjście przepływów pieniężnych w „cień”.

Ta wada sfery gier jest ściśle związana z poprzednią: państwo nie jest w stanie kontrolować przepływów pieniężnych w obszarze nielegalnego hazardu. Z jednej strony jest to bardzo wygodny sposób „prania” nielegalnych dochodów, z drugiej zaś środki zarobione na grach hazardowych można w przyszłości wydać na wszystko – od rozwoju handlu narkotykami po finansowanie terroryzmu.

  1. Negatywny wpływ na młodzież.

Nie jest tajemnicą, że znaczna część graczy to bardzo młodzi ludzie i trudno powiedzieć, co jest dla nich bardziej szkodliwe: duże wygrane czy duże porażki. W obu przypadkach psychologowie obawiają się możliwości rozwoju uzależnienia od hazardu, co powoduje szereg negatywnych konsekwencji.

  1. Rozbijanie rodzin.

Po wydaniu wszystkich pieniędzy pechowy hazardzista zaczyna wypłacać środki z rodzinnego budżetu lub zaciągać potajemnie pożyczki od rodziny. Ale sekret bardzo szybko staje się oczywisty i nie wszystkie kobiety są gotowe znosić taką sytuację. Ponadto rodzic uprawiający hazard jest złym przykładem dla dzieci, dlatego małżeństwa osób, które mają obsesję na punkcie hazardu, często się rozpadają.

  1. Dewaluacja wartości moralnych.

To oskarżenie jest prawdopodobnie najstarsze: potępienie hazardu znajduje się w Biblii. Uważa się, że hazard prowokuje pragnienie zysku, dewaluuje pracę jako źródło dochodu. Jeśli Fortune faworyzuje młodego gracza, to ma on wszelkie szanse przyzwyczaić się do łatwych pieniędzy iw przyszłości nie będzie chciał ich zarobić ciężką pracą.

Jak niebezpieczny jest hazard dla społeczeństwa?

Jak widać, rzeczywiste i wyimaginowane zagrożenia, jakie niesie ze sobą hazard, można podzielić na dwie grupy: zagrożenia dla jednostki i dla społeczeństwa jako całości. Aby jednak przejawiały się w pełni, potrzebne są specjalne warunki – zarówno na poziomie mikro, jak i makro. Nie wszyscy gracze rzucają pracę, zadłużają się, a nawet popełniają przestępstwa, aby zdobyć pieniądze na grę. Co więcej, absolutna większość z nich to całkowicie przestrzegający prawa i szanowani obywatele, którzy od czasu do czasu chcą uciec od codziennych trosk.

Zachowania autodestrukcyjne są typowe dla mniejszości – dla osób, które cierpią z powodu bolesnego nałogu, uzależnienia od hazardu. Ale uzależnienie od hazardu rzadko występuje z powodu pełnego zdrowia psychicznego. Jeśli są przesłanki do pojawienia się uzależnienia w ludzkiej psychice, to nadal będzie się pojawiać, po prostu miejsce hazardu zajmie coś innego – totalitarna sekta, seks czy alkohol. Jeśli chodzi o krzywdę dla społeczeństwa, to z jednej strony jest ona całkowicie nieporównywalna z destrukcyjnym wpływem problemów społecznych, takich jak narkomania czy korupcja.

Dowodem na to jest prosty fakt: hazard istniał we wszystkich państwach od pierwszych potęg starożytnego świata, ale nigdzie i nigdy nie stał się on przyczyną zniszczenia tych stanów, a przynajmniej źródłem niepokojów społecznych. Z drugiej strony hazard spełnia pewną funkcję społeczną: pomaga zaspokoić potrzebę ryzyka i silnych emocji tym, którzy tego potrzebują, a pod tym względem są całkowicie nieszkodliwi. Możemy zatem stwierdzić, że hazard nie stanowi zagrożenia dla zdrowego społeczeństwa (jak również dla zdrowej osoby). Stają się problemem, gdy siła państwa słabnie, a kontrola nad sferą hazardu zostaje utracona. Ale nawet w tym przypadku hazard nigdy nie działa jako główny czynnik degradacji społeczeństwa, dając pierwszeństwo poważniejszym problemom społecznym.