Cztery rzeczy, które powinieneś wiedzieć o narzędziach ogrodowych

0
1205
views

Miłośnicy i działkowicze doskonale zdają sobie sprawę, ile wysiłku i serca trzeba włożyć w pielęgnację ogrodu, aby zachwycił latem pięknem i kolorami. Wszystkie niezbędne czynności można znacznie usprawnić i zakupić odpowiednie narzędzia ogrodowe. W przypadku uprawy zieleni są one nieodzowne i bez nich ani rusz. Poniższy poradnik pomoże dokonać wyboru tych właściwych.

Ogród i pory roku

Pielęgnacja i utrzymanie ogrodu to duże wyzwanie. Zabierając się do tego fachowo, należy brać pod uwagę fakt, że o ogród praktycznie dba się cały rok. I nie jest to żaden wymysł. Zarówno latem jak i zimą warto posiadać zestaw niezbędnego sprzętu do domów i ogrodów.

Wiosną i latem trzeba wyposażyć się w akcesoria do wykonywania robót ręcznych. Należą do nich:

  • Sekatory
  • Motyki
  • Pazurki
  • Łopatki 
  • Szpadle 
  • Odchwaszczarki
  • Nożyce do żywopłotów. 

Służą one do odnawiania uśpionego po długiej zimie ogrodu. Sekatorem przytniemy krzewy, małe drzewka. Latem warto posiadać kosiarkę do trawy i węże ogrodowe do nawadniana roślin.

Jesień to czas, kiedy sprzątamy po lecie. Przydadzą się nożyce do cięcia pędów roślin, które usuwamy po pierwszych przymrozkach oraz grabie do liści. Zimą zaś kupujemy łopaty do odśnieżania podwórka.

Pielęgnacja trawnika też wymaga narzędzi

Trawnik stanowi atrakcyjne uzupełnienie ogrodu. Warto o niego zadbać, aby był gęsty, odchwaszczony i odpowiednio nawodniony. Tylko wtedy będzie piękną ozdobą podwórka i gwarantował wrażenia estetyczne.

Do podstawowych czynności przy pielęgnacji trawnika wiosną należy jego renowacja i nawożenie. Przydatny będzie wertykulator, który napowietrzy i oczyści trawę z zimowego filcu. Następnie można użyć wygodnego rozsiewacza do nawozu.

Niezbędną rzeczą w ogrodzie jest kosiarka, podkaszarka czy nożyce do trawy. W okresie suchego lata należy zaopatrzyć się też w akcesoria do nawadnia m.in. w węża ogrodowego. Jesienią potrzebne będą lekkie grabie do usuwania zesłych liści z powierzchni trawy.

Co do pielęgnacji roślin ozdobych?

Właściwe dbanie o rośliny ozdobne sprawi, że odwdzięczą się żywymi kolorami kwiatów czy liści. Po ciężkim okresie zimowym niezbędne jest przycinanie sekatorem drzewek i krzewów oraz usuwanie obumarłych pędów. Do żywopłotu sprawdzą się ręczne lub elektryczne nożyce.

Dbanie o rabaty – czego użyć?

Spulchnianie gleby na rabatkach i grządkach kwiatowych to podstawa dbania o rośliny. Doskonale nadają się do tego pazurki, motyki i gracki. Pozwalają one na płytkie zruszenie ziemi wokół odradzających się wiosną roślin. Latem posłużą zaś do usuwania chwastów i dbanie o rośliny w warzywniaku. 

Materiał zewnętrzny