Kolektory słoneczne, które stosowane są do podgrzewania wody użytkowej

0
738
views

W czasach XXI wieku, prym wiodą ekologiczne oraz energooszczędne rozwiązania, których celem jest czerpanie energii z dobrodziejstw natury. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się w tym względzie kolektory słoneczne. Na wyżej wymienione rozwiązanie decydują się coraz częściej architekci już we wczesnej fazie projektu. Z całą pewnością jest to bardzo korzystna opcja dla osób, które chcą ograniczyć wydatki związane z eksploatacją domu. Kolejną zaletą, związaną z tym wyborem jest dbanie o środowisko. Urządzenia te mogą stanowić doskonałe uzupełnienie dla kosztownego ogrzewania w zakresie ciepłej wody użytkowej.

Kolektory słoneczne cenione za wydajność i efektywność

Kolektory słoneczne mogą przyczynić się do obniżenia całościowych kosztów w związku z całorocznym ogrzewaniem. W ramach informacji warto wiedzieć, że właściwie dobrany system solarny, może zaspokoić około 80% zapotrzebowania na ciepłą wodę. Wyżej wymieniona informacja tyczy się miesięcy najcieplejszych od marca do października. Z kolei w najgorętszym okresie, czyli w czerwcu, lipcu oraz sierpniu, kolektory słoneczne mogą spełniać nawet 100% całościowego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Kolektory słoneczne mają jedno, bardzo ważne zadanie. Zamieniają one promieniowanie słoneczne na ciepłą wodę użytkową. Warto dodać, że promieniowanie słoneczne, pozwala ogrzać wodę w budynku i może być także wykorzystywane opcjonalnie do ogrzewania lokalu mieszkalnego, co stanowi również niewątpliwą zaletę tego rozwiązania. Instalacja najczęściej jest montowana na wysokości około 3 metrów nad ziemią. Jest to odpowiednia wysokość, która chroni przed uszkodzeniem kolektorów słonecznych. Taka wysokość zapewnia także odpowiednie nasłonecznienie.

Wyposażenie kolektorów słonecznych i ich działanie

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób działa tego typu instalacja i co się na nią składa. Otóż, warto wiedzieć, ze składa się ona zasadniczo z kilku podstawowych elementów. Na jej wyposażeniu znajduje się wysokojakościowa bateria, która najczęściej umieszczona jest na dachu. Tam jest najlepsze nasłonecznienie i takie urządzenie nie przeszkadza w żadnych czynnościach. W niektórych przypadkach, bateria umieszczana jest na elewacji bądź gruncie. Na ten system składa się także profesjonalny podgrzewacz, który znajduje się bezpośrednio w budynku mieszkalnym. W praktyce wygląda to w ten sposób, że wyżej wymienione akcesorium montowane jest w okolicy kotła centralnego ogrzewania oraz instalacji pompowo-sterowniczej.

Garść przydatnych informacji o solarach

Wśród wysokiej jakości solarów, można wymienić modele płaskie, próżniowe rurowe oraz próżniowe płaskie. Osoby zajmujące się montażem, dobierają rodzaj urządzenia do potrzeb i możliwości domowników. Prawidłowa instalacja w sposób szczególny maksymalizuje wydajność pracy profesjonalnych kolektorów słonecznych. Z tego też powodu, certyfikowani eksperci i monterzy, ustawiają kolektory w kierunku południowym. Urządzenia ustawiane są w ten sposób, aby nie padał na nie żaden cień.

Artykuł sponsorowany