Kilka pomysłów na ekologiczną pielęgnację ogrodu

0
1430
views

Piękne rośliny i bujne plony są zazwyczaj wynikiem odpowiedniej pielęgnacji, na którą składa się wiele elementów. Uprawianie ogrodu może przebiegać w sposób zgodny z naturą, a my śmiało możemy korzystać z możliwości, które oferuje nam otoczenie. Poznaj kilka ekologicznych pomysłów, które warto stosować w swoim ogrodzie.

Ekologiczny ogród w kilku krokach

Wbrew pozorom stworzenie w pełni ekologicznego ogrodu wcale nie musi być trudne. Wystarczy zacząć od małych rzeczy takich zbieranie deszczówki, którą następnie można wykorzystać do podlewania swoich drzewek, kwiatów, czy trawnika. Można to robić przy pomocy beczki, którą wcześniej wkopiemy w ziemię, dzięki czemu będzie praktycznie niewidoczna. W ogrodzie dobrze jest stosować odpowiednie nawierzchnie oraz ściółkę, dzięki czemu woda będzie wsiąkać w glebę, na czym skorzystają wszystkie nasze rośliny.

Aby ogród był ekologiczny, warto używać w nim nawozy naturalne granulowane, zamiast sztucznych, wytworzonych przy pomocy chemii środków. Tworząc własne nawozy, minimalizujemy ilość odpadów! Wystarczy przygotować kompostownik, a następnie umieszczać w nim zebrane podczas porządkowania ogrodu liście i gałęzie. Nawozy naturalne granulowane można też przygotować na bazie skorupek jaj, obierek po owocach i warzywach, czy fusach z kawy i herbaty, co skutecznie redukuje śmieci w naszych domach.

Inne pomysły na eko patenty? Zamiast stawiać mur lub płot, co wiąże się z niemałymi kosztami, postaw na naturalny żywopłot lub pnącza! Nie tylko zyskasz efektowny widok, ale skutecznie zasłonisz się przed widokiem z zewnątrz, ale także zabezpieczysz kurzem z ulicy. Jeśli dodatkowo wybierzesz jedną z odmian krzewów, które skutecznie odstraszają komary i kleszcze – zyskasz znacznie więcej, niż jedynie zieloną przestrzeń.

Dlaczego warto korzystać z naturalnych metod w ogrodzie?

Nie jest tajemnicą, że jeśli zamierzamy uprawiać warzywa i owoce, stosowanie chemii zawartej w pestycydach i nawozach sztucznych nie jest najlepszym pomysłem. Wpływają one bowiem niekorzystnie na nasze zdrowie – podczas długofalowego stosowania mogą przyczyniać się do rozwoju chorób, takich jak bóle brzucha, kłopoty z trawieniem, a nawet nowotworów.

Stosując naturalne, oferowane przez środowisko rozwiązania, powstają dodatkowe korzyści w postaci możliwych oszczędności! Jeśli postawimy na nawozy naturalne granulowane, możemy wykorzystać to, co dała nam natura, wpływają na żyzność gleby, wydajniejsze plony, czy zagęszczenie trawnika. Praktycznie bez żadnych kosztów wzbogacamy rośliny w cenne substancje odżywcze, dzięki którym pomagamy im we wzroście i zabezpieczamy przed chorobami i szkodnikami.

Artykuł sponsorowany