Jaki jest koszt montażu pompy ciepła?

0
1722
views

Polska w ciągu kilku lat zaskoczyła wielu ekspertów pod względem ilości zamontowanych instalacji fotowoltaicznych. W roku 2021 dzięki Polakom i ich nowym panelom na dachach zajęliśmy w tym rankingu bardzo mocne 4 miejsce na tle całej Europy. Duża popularność uzyskiwania czystej energii spowodowała wzmożone zainteresowanie pompami ciepła, które też są po zielonej stronie mocy. Ich moc cieplna może być w sposób zbilansowany uzyskana z energii elektrycznej ogniw słonecznych – tworzą one idealny układ energetyczny. Potencjał w pompach ciepła jest bardzo duży i jeszcze mało wykorzystany w Polsce. Jaki jest koszt takiej pompy? Jakie są ich rodzaje dostępne na rynku? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

Co to jest pompa ciepła?

Jest to urządzenie energetyczne ogrzewające między innymi dom. Jest jednym z najtańszych źródeł energii. Zasada działania jest taka sama jak w przypadku klimatyzacji. To dlaczego jedno grzeje, a drugie chłodzi? Tak naprawdę oba grzeją i chłodzą, to tylko kwestia zmiany punktu odniesienia. Oba transportują energię cieplną z jednego ośrodka do drugiego. W przypadku klimatyzacji pobrana energia jest usuwana z domu na zewnątrz, natomiast pompa energię transportuje z otoczenia do domu. Na  dodatek może być ona także klimatyzacją, bo są urządzenia z tzw. inwersją – kierunek transportu ciepła można zamieniać i rzeczywiście w lecie chłodzą. Jeśli potrzebujesz porady, to zgłoś się do firmy JB Energia. To sprawdzeni profesjonaliści montujący pompy ciepła. Katowice to także obszar ich działania. Zobacz ich ofertę, a nie pożałujesz.

Co wpływa na cenę pompy ciepła?

Przede wszystkim jej moc, rodzaj oraz stopień skomplikowania montażu.

Wartość mocy jest  określana na podstawie:

  • powierzchni domu;
  • sposobu ogrzewania: podłogowe, grzejniki, nawiew ciepłego powietrza przez wentylację;
  • czy pompa ma ogrzewać także wodę użytkową;
  • pojemności zbiornika, bufora na ciepłą wodę;
  • czy pompa ciepła będzie pracować np. z kotłem gazowym (system hybrydowy).

Pompy ciepła dzielimy ze względu na ośrodek, z którego transportuje energię do pomieszczeń. Wyróżniamy:

  • pompę gruntową;
  • pompę wodną (np. studnia);
  • pompę powietrzną.

Ze względu na ułatwiony montaż, powietrzne pompy ciepła są najbardziej popularne i mają niższą cenę całej instalacji. Na przykład pompa gruntowa potrzebuje dużej powierzchni orurowania z glikolem zakopanym w ziemi. Glikol jest pośrednim czynnikiem wymiany ciepła z pompą. Natomiast inwestycja pompy  wodnej też może być droga, jeśli nie ma studni i trzeba ją wykopać.

Jaka cena pompy ciepła?

Jeszcze kilka lat temu powietrzne pompy ciepła mogły kosztować nawet 80 000 zł. Teraz cena podobnej klasy urządzenia powinna maksymalnie wynieść 50 000 zł. Ze względu na moc, producenta, region Polski pompy kosztują średnio od 10 000 do 65 000 zł. Dla domu o powierzchni 150m2 wynosi to w przybliżeniu 35 000 zł. Cena może już zawierać montaż pompy ciepła, w innych wypadkach ze względu na rozbudowane podłączenie systemu, do tej kwoty należy dodać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. W porównaniu z pompami gruntowymi, gdzie ceny z montażem dla średniego domu wahają się w przedziale 45 000-70 000 zł,  widać przewagę i różnicę cenową.

Pompy ciepła i fotowoltaika są to systemy współgrające ze sobą. Dlatego dosyć często klienci zamawiają montaż ich obydwu. Firma godna polecenia, zajmująca się kompleksowo ich montażem  to JB Energia. Pompa ciepła nie ma dla nich żadnych tajemnic. Możesz skorzystać z ich usług i sprawdzić ich oferty na pompy ciepła. Śląskie województwo jest też ich polem działania, dlatego skontaktuj się z nimi w sprawie tych urządzeń, ale także paneli fotowoltaicznych.

Pompy ciepła są bardzo wygodne, bo praktycznie bezobsługowe, czego nie można powiedzieć o piecach na ekogroszek. Jedyna wspólna rzecz to przedrostek eko. W przypadku pomp ciepła wymiar „EKO” ma o wiele czystszy i ekologiczny charakter.

Artykuł sponsorowany