Pompa ciepła możliwością na oszczędność – Zobacz jakie to proste!

0
1338
views

Inwestycja w pompę ciepła to rozsądna decyzja. Na szczęście podejmuje ją coraz więcej (w 2021 r. liczba sprzedanych pomp ciepła wykorzystywanych w celu ogrzewania nieruchomości wzrosła o 80 proc. w stosunku do 2020 roku – dane na podstawie analiz Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła) Polaków. Jest to alternatywne źródło energii cieplnej, pozwalające na optymalizację rachunków eksploatacyjnych, przy jednoczesnym dbaniu o środowisko naturalne i uniezależnieniu się od standardowych paliw (tj. gaz) stosowanych do ogrzewania nieruchomości lub wody użytkowej. Dowiedz się zatem więcej o potencjale tej technologii. Wspólnie z zespołem specjalistów Vosti przygotowaliśmy krótki materiał, w którym odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania. Zapraszamy serdecznie do lektury, dzięki której przekonasz się na własne oczy o tym, że inwestycja w pompy ciepła jest o wiele prostsza, niż pozornie mogłaby się wydawać.

Oszczędności na wyciągnięcie ręki

Rachunki eksploatacyjne rosną w zastraszająco szybkim tempie. Koszt ogrzewania obiektu w wielu przypadkach wzrósł kilkukrotnie – niezależnie od rodzaju, wielkości i funkcji nieruchomości. Warto więc zastanowić się nad inwestycją w pompy ciepła, które stanowią alternatywną formę ogrzewania budynku i wody użytkowej.

Na poziom generowanych oszczędności będzie mieć wpływ m.in. rodzaj wybranej pompy ciepła (więcej informacji na ten temat znajdziesz na blogu Vosti). Do dyspozycji są m.in. urządzenia pobierające ciepło z powietrza lub gruntu. Drugi typ konstrukcji można dodatkowo podzielić ze względu na orientację kolektorów (ułożenie poziome) i sond (ułożenie pionowe).

Warto zwrócić również uwagę na fakt, że instalacja pompy ciepła gruntowej w orientacji poziomej może być utrudniona lub nawet niemożliwa, gdy decyzja zostanie podjęta po wybudowaniu obiektu. Koszt montażu pompy gruntowej z sondą pionową również jest wyższy od pompy ciepła powietrznej, lecz jest to urządzenia o dużo większym współczynniku efektywności.

Optymalizuj rachunki z pomocą zestawu pompy ciepła i fotowoltaiki

Pompy ciepła potrzebują do pracy energii elektrycznej. Muszą więc zostać podłączone do źródła, które zaspokoi ich potrzeby energetyczne. Najlepszym rozwiązaniem w celu optymalizacji rachunków za energię elektryczną jest skompletowanie zestawu łączącego pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. Dzięki takiej konfiguracji rachunki eksploatacyjne spadną – szczególnie przy obecnej sytuacji, gdy ceny energii elektrycznej, gazu i paliw stałych stale rosną.

Nie należy jednak uzależniać obydwu instalacji od siebie. Pompa ciepła powinna być dodatkowo zasilana z sieci energetycznej, by w razie krótkich dni o niskim nasłonecznieniu (np. w okresie jesienno-zimowym), domownicy mogli w pełni korzystać z kaloryferów i ciepłej wody użytkowej.

Dobór odpowiedniego urządzenia – Skorzystaj z pomocy ekspertów

Obawiasz się tego, że wybór kompatybilnych urządzeń i elementów zestawu wchodzącego w skład OZE będzie dla Ciebie zbyt skomplikowany? Brak specjalistycznej wiedzy technicznej nie musi być przeszkodą. Wystarczy postawić na współpracę z zespołem specjalistów Vosti, którzy odpowiedzą na Twoje pytania i na podstawie pomiarów z analizą potencjału nieruchomości, dopasują perfekcyjny zestaw narzędzi pozwalających na efektywną produkcję energii elektrycznej (w przypadku instalacji fotowoltaicznej) i energii cieplnej (w przypadku pomp ciepła). Skorzystaj również z możliwości magazynów energii, by maksymalizować efektywność całego układu. Korzystaj z wiedzy i umiejętności doświadczonych ekspertów.

Skorzystaj z dofinansowań, które obniżą koszt inwestycji

Obawiasz się, że zakup i montaż pompy ciepła będzie zbyt obciążający dla Twojego budżetu? Trzeba przyznać, że samodzielna inwestycja finansowana w pełni z prywatnych oszczędności, może być wymagająca dla potencjalnego inwestora. Nie musisz się jednak obawiać wysokiej ceny urządzeń, instalacji i usług. Wystarczy skorzystać z dofinansowań (tj. Czyste Powietrze i Moje Ciepło) i dopłat rządowych lub unijnych, które pozwolą Ci zoptymalizować koszty do absolutnego minimum – co z kolei zapewni dużo szybszy zwrot z inwestycji, a pompa szybciej zacznie generować dodatkowe oszczędności do Twojego prywatnego/firmowego budżetu.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat inwestycji w pompy ciepła? Skontaktuj się z zespołem specjalistów Vosti. Pomogą oni przeprowadzić całą inwestycję w sposób szybki i prosty – od momentu wyrażenia zainteresowania technologią alternatywnych źródeł energii, przez pozyskiwanie dofinansowania i kończąc na profesjonalnym montażu całej instalacji.

Na blogu Vosti czeka na Ciebie również mnóstwo interesujących materiałów omawiających istotne zagadnienia związane z technologią pomp ciepła i fotowoltaiki. Zajrzyj tam i zgłębiaj wiedzę wraz z ekspertami od OZE.

Artykuł sponsorowany