Łatwiejsza ewidencja odpadów z dedykowanym oprogramowaniem dla firm

0
853
views

Zarządzanie odpadami może być prostsze, gdy wykorzysta się do tego celu dedykowane oprogramowanie. Co oferują dostawcy i co można zyskać?

Gdy w firmie prowadzona jest ewidencja odpadów, nie trzeba zajmować się jej ręczną obsługą. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z oprogramowania komputerowego, które oferuje dostęp do specjalnych funkcji ułatwiających prowadzenie gospodarki odpadami.

Programy do zarządzania gospodarką odpadami

Na rynku IT można znaleźć obecnie szeroką gamę różnych programów przeznaczonych dla przedsiębiorstw. To również programy dedykowane, których charakterystyczną cechą jest skupienie na określonych branżach, by odpowiadać ich wymaganiom.

Wśród nich dostępne są także programy tworzone z myślą o firmach działających w branży odpadów komunalnych oraz firmach, które wytwarzają takie odpady. Dzięki nim możliwa jest nie tylko łatwiejsza ewidencja odpadów, lecz również prowadzenie wielu innych czynności, dzięki którym codzienne funkcjonowanie firmy może być sprawniejsze.

Tego typu oprogramowanie najczęściej łączy w sobie cechy różnych systemów, między innymi w ramach magazynowania, transportu, zarządzania pracownikami, obsługi klienta, monitorowania w czasie rzeczywistym, przygotowywania dokumentacji.

Wobec tego programy do gospodarki odpadami pozwalają na prowadzenie wielu czynności znacznie łatwiej, szybciej, efektywniej, a także z niższym ryzykiem błędów. To powoduje, że aktualnie sięga po nie coraz więcej firm.

Programy do gospodarki odpadami – kiedy warto?

Na programy przeznaczone do zarządzania gospodarką odpadami decyduje się dzisiaj wiele firm, których obowiązkiem jest ewidencja odpadów oraz prowadzenie innych czynności, które są z nimi związane.

Najczęściej oprogramowanie tego typu wybierane jest przez firmy działające w poniższych obszarach:

  • Gospodarka komunalna,
  • Mobilny serwis,
  • Utrzymanie czystości,
  • Pielęgnacja zieleni,
  • Odbiór odpadów medycznych, weterynaryjnych, przemysłowych, budowlanych i innych.

Jakie funkcje oferują programy do zarządzania gospodarką odpadami?

Programy umożliwiające zarządzanie gospodarką odpadami zapewniają swoim użytkownikom dostęp do wielu funkcji. Zaliczają się do nich między innymi:

Ewidencja odpadów

Program pracuje na bazie danych, w której możliwa jest ewidencja odpadów oraz prowadzenie szczegółowych analiz i przygotowywanie raportów. Dane w bazie pozwalają też na korzystanie z innych funkcji.

Obsługa BDO

Oprogramowanie tego typu powoduje również, że możliwa jest efektowniejsza ewidencja odpadów i przekazywanie informacji do BDO – Bazy Danych Odpadowych.

Zarządzanie transportem

Firmy zajmujące się transportem odpadów mogą prowadzić szereg zadań, między innymi w ramach planowania tras oraz ich optymalizacji, zarządzania posiadanymi pojazdami oraz pracą kierowców.

Zarządzanie ruchem na placu

Funkcja ta pozwala na prowadzenie awizacji, w tym prewaizacji oraz automatycznych awizacji. Umożliwia również przydzielanie ramp magazynowych.

Monitorowanie w czasie rzeczywistym

Dzięki tej funkcji można na bieżąco nadzorować prowadzone procesy, między innymi ruch samochodów transportujących odpady.

Przygotowywanie dokumentacji

Oprogramowanie pozwala na automatyczne generowanie wielu dokumentów na podstawie ewidencji odpadów oraz innych danych, między innymi umożliwia rozliczanie się z klientami, wystawianie faktur, przygotowywanie raportów BDO.

Obsługa klientów

Programy zarządzające gospodarką odpadami wspomagają również procesy obsługi klientów, co przekłada się na ich wyższą jakość.

Jak wdrożyć oprogramowanie do zarządzania odpadami?

Obecnie na rynku działa wiele firm, które oferują oprogramowanie komputerowe dla biznesu, w tym także dla branży komunalnej.

Przed zdecydowaniem się na wdrożenie najlepiej zapoznać się z różnymi propozycjami producentów i wybrać taki program, który będzie mógł zapewnić pełne wsparcie w prowadzeniu codziennych czynności.

Więcej informacji dotyczących dostępnych programów i oferowanych przez nie funkcjonalności można już teraz uzyskać na ich stronach internetowych. Dostępne są również wersje demonstracyjne programów powalające na przetestowanie ich przed wdrożeniem.

 

Artykół sponsorowany