Recykling paneli słonecznych. Mogą ponownie wyprodukować prąd.

0
1173
views

Recykling paneli fotowoltaicznych to temat, o którym w Polsce nie mówi się zbyt często, bo elektrownie fotowoltaiczne w naszym kraju są bardzo młode. Jednak naukowcy z Singapuru przestudiowali ten temat. Wiedzą, jak wytwarzać prąd ze starych modułów. Jak to działa?

Recykling paneli słonecznych

Panele fotowoltaiczne standardowo mają żywotność około trzech dekad. Aktualnie, popularność farm fotowoltaicznych jest tak duża, że w przyszłości doprowadzi do dużej liczby surowca do przetworzenia. Temat recyklingu paneli fotowoltaicznych będzie więc nas dotyczył za kilkadziesiąt lat.  Przewiduje się, że do 2030 r. powstanie do 8 mln ton odpadów, a do 2050 r. aż 80 ton.

Grupa naukowców z Agency for Science, Technology and Research (A*STAR) oraz Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze skupiło się na wydajnym recyklingu paneli. Opracowali technologię pozwalającą na przetwarzanie zużytych modułów fotowoltaicznych, co pozwala na ich ponowne wykorzystanie  jako źródła energii elektrycznej.

Opracowana przez naukowców metoda umożliwia przetworzenie starych paneli słonecznych w wydajny materiał termoelektryczny zbierający energię, który pochłania ciepło i zamienia je w energię elektryczną. Szczegóły badań są opisane na stronie internetowej interesującego nas inżyniera.

Najważniejszą kwestią jest skład paneli słonecznych. Składają się głównie z krzemu, miedzi, srebra i ołowiu. Natomiast udział krzemu wynosi ok. 90 procent rozmiaru. Czasami jest zanieczyszczony, więc nie jest możliwe pełne przetworzenie go w ogniwa słoneczne.

Dlatego stare komórki są przetwarzane na drobny proszek. Dzięki temu krzem ma właściwości termoelektryczne. Następnie dodano proszek fosforogermanowy, co umożliwiło poprawę ogólnych właściwości. Kolejnym etapem było wysokotemperaturowe spiekanie plazmy.

W wyniku działań naukowców powstał materiał, który umożliwia pochłanianie i przekształcanie ciepła w energię elektryczną. Może to być  jeden ze sposobów efektywnego wykorzystania odpadów energii słonecznej w przyszłości.

Źródło: https://www.oszomega.pl.

Artykuł sponsorowany