Jak zamieszkać szybciej w nowym domu? Budowa dwuetapowa w kilku zdaniach.

0
1177
views
Dom przy Cyprysowej 74 – projekt domu z dodatkowym pokojem na parterze

Przymierzacie się do budowy domu i zastanawiacie się, jak przyśpieszyć proces przeprowadzki do własnego domu? Zamieszkanie w nowym miejscu zwykle wynika z potrzeby opuszczenia ciasnych, nieprzestronnych mieszkań. Budynek wielorodzinny lub kamienica nigdy nie gwarantują tyle prywatności i spokoju, co najmniejszy domek na spokojnym terenie pod miastem lub na wsi. Szybkie osiągnięcie celu najłatwiej osiągnąć budując dom w dwóch etapach – najpierw dokończenie parteru, a potem, w miarę dostępności środków finansowych, zajęcie się poddaszem.

 

Dom przy Alabastrowej 60 - projekt domu z dodatkowym pokojem na parterze

Dom przy Alabastrowej 60 – projekt domu z dodatkowym pokojem na parterze

Najlepsze rozwiązanie – projekt domu z dodatkowym pokojem na parterze.

Aby móc zrealizować inwestycję dwuetapowo, niezbędne są odpowiednie projekty domów. Najlepsze do takiego systemu są projekty domów z poddaszem użytkowym i dodatkowym pokojem na parterze.

Decydując się na gotowy projekt domu z dodatkowym pomieszczeniem na parterze, otrzymujemy na pierwszym etapie powierzchnię porównywalną do standardowego mieszkania w bloku. Salon z aneksem kuchennym oraz sypialnia wraz z łazienką stanowią powszechny układ pomieszczeń, obecny zarówno w starszych blokach, jak i nowych budynkach. Dzięki budowie w dwóch fazach osiągamy już na parterze to, co oferuje mieszkanie, ale warto pamiętać, że dom, nawet bez wykończonego poddasza, niesie ze sobą znacznie więcej. Poza oczywistymi korzyściami związanymi z ogrodem zyskujemy dodatkowe pomieszczenia takie jak kotłownia, której funkcję można dostosować do naszych potrzeb, garaż, a w niektórych projektach również dodatkowa przestrzeń gospodarcza w postaci pralni, czy spiżarni. Decydując się na projekt domu z dodatkowym pokojem na parterze, skracamy czas potrzebny na wprowadzenie się do własnego domu. Wykończenie poddasza możemy zawsze przeprowadzić w dogodnym dla nas momencie.

Dom przy Alabastrowej 60 – rzut parteru Dom przy Alabastrowej 60 – rzut parteru

Coś za coś – wyrzeczenia kosztem dodatkowego pokoju.

Taka decyzja wiąże się oczywiście z koniecznością zmniejszenia powierzchni salonu, co niektórym może nie przypaść do gustu. Projekty domów z dodatkowym pokojem na parterze z reguły nie posiadają na tyle dużej powierzchni, by jednocześnie zmieścić na parterze ekstra sypialnię i duży, przestronny salon. Najczęściej mamy do dyspozycji otwartą strefę dzienną złożoną z kuchni i salonu o łącznej powierzchni między 30-40 m². Aby powiększyć optycznie i funkcjonalnie strefę dzienną można pomyśleć o zadaszeniu tarasu, ogrodzie zimowym, lub przynajmniej dużych przeszkleniach livingroomu. Pamiętajmy jednak, że priorytetem dla nas jest szybkie zamieszkanie u siebie. Ci inwestorzy, którzy stawiają na szybką przeprowadzkę do nowego domu i chcą zamieszkać tam, nawet jeśli jeszcze nie jest w pełni wykończony, ochoczo wybiorą opcję z dodatkowym pokojem. Z drugiej strony, ci, którzy nie są pod presją czasu i mają odpowiednie środki finansowe, by spokojnie dokończyć inwestycję, mogą wybrać przestronne otwarte pomieszczenie dziennego pobytu kosztem oddzielonej sypialni na parterze. Ostatecznie to zależy od podziału dostępnego budżetu i możliwości finansowych.

Dom przy Cyprysowej 74 – projekt domu z dodatkowym pokojem na parterze

Dom przy Cyprysowej 74 – projekt domu z dodatkowym pokojem na parterze

Większe możliwości za tę samą cenę.

Wybór gotowego projektu domu, zwłaszcza w przypadku budynków z poddaszem użytkowym, zawsze sprowadza się w dużej mierze do wyboru między tymi dwiema opcjami. Jeśli analizujemy projekty domów pod względem ceny, nie ma różnicy pomiędzy dwoma przedstawionymi wariantami. Koszty budowy tych dwóch porównywanych domów również nie odbiegają znacząco od siebie. Gotowe projekty domów z dodatkowym pokojem zapewnia większą elastyczność jeśli chodzi o tempo realizacji inwestycji, a dla zdeterminowanych szybszą możliwość zamieszkania we własnych czterech ścianach.

Materiał zewnętrzny