Fiasko negocjacji z Rosją ws. polskich ciężarówek

0
732
views

Kolejne negocjacje ws. zwiększenia przez Rosję liczby zezwoleń dla polskich ciężarówek nie dały rezultatu. W lutym polski i rosyjski rząd ustaliły limity zezwoleń, mające obowiązywać przez trzy lata.

Ale pod koniec marca Rosjanie wycofali się z tych ustaleń, zmniejszyli trzykrotnie liczbę tzw. zezwoleń EKMT, pozwalających wielokrotnie przekraczać granicę i przewozić towary z Unii Europejskiej do Rosji. W czwartek i piątek w Paryżu odbyły się negocjacje w tej sprawie. One także nie zakończyły się dla nas pomyślnie.

W tej sprawie planowane są dwa kolejne spotkania – jedno na przełomie kwietnia i maja, drugie w drugiej połowie przyszłego miesiąca. Niestety na razie Rosjanie nie są skłonni do zawarcia jakiegokolwiek porozumienia, a polskie Ministerstwo Infrastruktury wydaje się nie mieć żadnych argumentów, by ich przekonać.

Czasu jest zaś coraz mniej. Drastyczne ograniczenie liczby zezwoleń EKMT powoduje, że w większym stopniu trzeba wykorzystywać jednorazowe zezwolenia na przewóz towarów. A tych od początku było za mało. Jeśli nie uda się porozumieć z Rosjanami, pula zezwoleń na przewóz przez polskie firmy towarów z Unii do Rosji może wyczerpać się już w czerwcu.

etransport.pl za RMF24

reklama