Nowy sezon Filharmonii Łódzkiej

0
724
views

Koncert „Orientalne baśnie Szeherezady” rozpocznie w najbliższy piątek nowy sezon Filharmonii Łódzkiej. Sezon, jak zwykle, pełen sprawdzonych atrakcji i nowych rozwiązań.

Pierwszą kompozycją, którą melomani będą mieli okazję usłyszeć w sezonie 2010/2011 w gmachu FŁ, będzie porywające, podniosłe i poruszające Stabat Mater Karola Szymanowskiego. Sam kompozytor mówił o utworze, że jest to najpiękniejsza muzyka, jaką kiedykolwiek napisał… W programie koncertu znalazły się także Pieśni miłosne Hafiza, tegoż Szymanowskiego, oraz suita symfoniczna Szeherezada Mikołaja Rimskiego-Korsakowa. To ostatnie, bardzo popularne dzieło, zostało oparte na słynnych „Baśniach tysiąca i jednej nocy” z przełomu IX i X wieku, w których przedstawiona została historia sułtana Szachrijara i jego żony Szeherezady.
Jak głosi legenda – sułtan, po zdradzie swojej pierwszej żony, przekonany o niewierności kobiet, postanawia uśmiercać każdą kolejną małżonkę po pierwszej spędzonej z nią nocy. Gdy jego żoną zostaje Szeherezada – podstępem unika śmierci. Opowiada sułtanowi baśnie, a nad ranem przerywa je w najciekawszym momencie. Sułtan, powodowany ciekawością każdego dnia odracza wykonanie

Więcej na: lodz.naszemiasto.pl